Gaziantep’in 500 profesyonel maç yöneten Milli hakemi

Ziya Türkmen, 21 yıl süren hakemlik hayatı boyunca 500’ün üzerinde profesyonel maç yönetti. Uluslararası karşılaşmalarda görev aldı.Gaziantep’in yetiştirdiği en önemli hakem olarak futbol tarihine geçti.

Gaziantep’in 500 profesyonel maç yöneten Milli hakemi
Okan Çelik
1 Temmuz 2020 / 09:33

Ziya Türkmen, tam 21 yıl süren hakemlik hayatı boyunca 500’ün üzerinde profesyonel maç yönetti. Uluslararası karşılaşmalarda görev aldı. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray takımlarının maçlarını yönetti. Gaziantep’in yetiştirdiği en önemli hakem olarak futbol tarihine ismini altın harflerle yazdırdı.

 

Ziya Türkmen kimdir?

 

Ziya Türkmen 1940 yılında Gaziantep’te doğdu. 1954 yılında Deşlitarla sahasında Denizspor ve Şimşekspor mahalli takımlarında futbola başladı. 1957 yılında Oğuzspor’a transfer olan Türkmen bir yıl bu formayı giydikten sonra Demirspor’da oynadı. 1959 yılında Elazığ Yolspor’a transfer olan Ziya Türkmen askerlik döneminde de Karagücü forması giydi. Terhis olduktan sonra Gazispor’a gelen Türkmen 4 yıl da burada oynadıktan sonra aktif futbolculuk hayatına nokta koydu. Futboldan kopmayan Türkmen Gaziantep’in yetiştirdiği en büyük hakem olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı.

 

OYNADIĞI TAKIMLARDA HEP JOKER OLDU

Futbolun yokluklarla boğuştuğu bir dönemde başladı futbola. Deşlitarla sahasında yıldızlaştı ve unutulmayan futbolcular arasına girmeyi başardı. Oynadığı takımlarda hep joker görevini yapardı Türkmen. Kaleden forvete kadar her mevkide görev yaptı. Takımının hangi mevkisinde eksik varsa orada oynadı. Antrenörleri Ziya Türkmen’i hep joker olarak kullanırdı.

BİR TAKIM ELBİSEYE OYNARLARDI

O dönemin futbolcuları gibi Ziya Türkmen de futbola aşıktı. Maddiyatı hiç bir zaman ön plana çıkarmazdı. Sezon başlarında ve bayramlarda idarecilerin aldığı bir takım elbise dünyalara bedeldi. O dönemde bir takım elbiseye transfer olan futbolcular çok büyük futbolculardı. Türkmen de oynadığı futbolla her bayramda ve sezon başlarında bir takım elbiseyi hak ederdi.

HAKEMLİĞE ADIM ATTI

Eskiden futbol oynayanlar hakem olurdu. Ziya Türkmen de o dönemin futbolcuları Hayri Tütüncüler, Ahmet Samancıoğlu, Şevket Çalışıcı, Kör Şahin, Ali Osman Kaleoğlu gibi isimlerle kursa gitti. 1964-65 yılında kursu başarı ile tamamladı ve hakemliğe ilk adımını attı.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE MAÇ YÖNETMEYE GİDERDİ

O dönemlerde Türkiye’de futbol hakemi sıkıntısı vardı. Ziya Türkmen’de hakem olduktan sonra birçok yere gider ve maç yönetirdi. Hakem olarak Türkiye’de maç yönetmediği il kalmadı. Çevre illere gidip, 3-4 gün kalıp bütün maçları yönettiği olurdu.

KRİTİK MAÇLARDA GÖREV ALIRDI

Ziya Türkmen Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi futbolumuzun büyükleri olarak adlandırılan takımların maçlarında görev yapardı. Ziya Türkmen o kadar başarılı bir hakemdi ki, sürekli kritik maçlarda görev verilirdi. Çıktığı tüm maçlardan alnının akı ile çıkmayı başarırdı. Türkiye’nin aranılan hakemlerinden birisi idi.

21 YIL HAKEMLİK YAPTI

Ziya Türkmen tam 21 yıl hakemlik yaptı. 500’ün üzerinde profesyonel maç yönetti. Birinci ve ikinci lig henüz yokken, bölge şampiyonaları olurdu. Bu maçlarda da hep Ziya Türkmen imzası vardı.  Türkiye’nin her tarafına maç yönetmeye giderdi. Uzun süren futbol hakemliği boyunca Gaziantep’i de en iyi şekilde temsil etmeyi başardı Ziya Türkmen.

MİLLİYE TERFİ ETTİ

Ziya Türkmen gösterdiği üstün performansla 1974 yılında Milliye terfi etti. 21 yıllık hakemlik hayatında Gaziantep’ten çıkan tek Milli hakem olmayı başardı. Tam 10 yıl da hakem hocalığı yaptı. Yüzlerce hakemi Türk futboluna kazandırdı. Abdulkadir Döven, Ahmet Taşkın, Yusuf Emre, Mehmet Açıkgöz, Yusuf Ziya Dur, Ökkeş Türkmen, TFF temsilcisi Ali Koç gibi birçok ismi futbol camiasına kazandırdı. Birçok şehre gidip seminerler verdi. Yetiştirdiği hakemler şu anda Türkiye liglerinde görev yapıyor.

MHK ÜYESİ OLDU

Ziya Türkmen 1992 yılında MHK üyesi olmayı da başardı. Türk Futbol Federasyonu temsilciliği ve gözlemciliği yaptı. 2003-2004 sezonuna kadar hizmet etti.  O yıl 65 yaştan dolayı emekli oldu.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz