Gaziantep’in Kasap lakaplı futbolcusu

Kalespor’un unutulmaz futbolcularından Kasap lakaplı Kanbağlı, amatör takım forması giyerken mahalli liglerde de mücadele ederdi. Futbolla yatıp futbolla kalkardı. Üniversiteye gitti orada da futboldan kopamadı.

Gaziantep’in Kasap lakaplı futbolcusu
Telgraf Spor Servisi
14 Ocak 2022 / 06:55

Kalespor’un unutulmaz futbolcularından Kasap lakaplı Kanbağlı, amatör takım forması giyerken mahalli liglerde de mücadele ederdi. Futbolla yatıp futbolla kalkardı. Üniversiteye gitti orada da futboldan kopamadı.

Sedat Kanbağlı kimdir? 

Sedat Kanbağlı 1953 yılında Gaziantep’te doğdu.1963 yılında Kartalspor mahalli takımında futbola başladı. Kırkayak Sahası’nda Akınspor, 25 Aralık ve Özvefa mahalli takımlarında forma giydi. Amatör olarak ilk lisansını Güneşspor’da çıkardı. 1970 yılında Kalespor’a transfer oldu. 1976 yılına kadar Kale’de oynayan Kanbağlı, öğrencilik yıllarında da Fırat Üniversitesi ve Ege Üniversitesi takımlarında forma giydi. Daha sonra sahalara veda etti. 

KASAP LAKABINI ALDI

Sedat Kanbağlı, futbol sahalarında kasap lakabını almıştı. Onun kasaplığı oynadığı sert futboldan değildi. Babası kasaptı. Kendisi de babasına yardım ederdi. Bu nedenle Kasap lakabını aldı ve lakaplı futbolcular kervanına katıldı.

24 SAAT KOMADA KALDI

Sedat Kanbağlı, Kalespor forması giyerken Gençlikspor ile şampiyonluk maçına çıktı.

Çok önemli bir maçtı. Kanbağlı, bütün gece sabah olmasını bekledi. Çok heyecanlıydı ve istekliydi. Beklediği maç saati geldi çattı ve maç başladı.

Ancak Sedat Kanbağlı o maçı tamamlayamadı. Öyle şanssız bir sakatlık yaşadı ki, 24 saat komada kaldı. Futbol uğruna neredeyse can verecekti. O maçı hayatı boyunca unutamadı Sedat Kanbağlı.

UNUTAMADIĞI MAÇ

Kalespor Nizip Ülfetspor ile oynuyordu. Eğer maç berabere biterse Karşıyaka şampiyon olacaktı. Karşıyakalı futbolcular da tribünde maçı izliyordu ve maçın berabere bitmesi içi dua ediyordu.

Maç da berabere gidiyordu ve artık son dakikalar oynanıyordu. Tribünde Karşıyakalı futbolcular büyük sevinç yaşıyordu. Tam maç bitti denilirkenKalespor son dakika golü buldu ve maçı kazandı.

Saha içerisinde büyük sevinç yaşıyorlardı. Daha birkaç dakika önce büyük sevinç yaşayan Karşıyaka takımı oyuncuları ise büyük üzüntü yaşadı. O maçı hayatı boyunca unutamadı Sedat Kanbağlı.

HEP SARI LACİVERT GİYDİ

Sedat Kanbağlı’nın forma giydiği Kalespor sarı lacivertli renklere sahipti. Ayrıca öğrencisi olduğu Atatürk Lisesi forması da sarı lacivertti. Sedat Kanbağlı hep sarı lacivertli forma giydi.

YOKLUKLARA GÖĞÜS GERDİ

Kanbağlı, futbolu daha ilerilere taşımak ve iyi bir futbolcu olmak için büyük mücadeleler verdi. Futbolun ayıplandığı, ailelerin karşı çıktığı bir dönemde yıldızlaştı.

Ne aile baskısı ne de maddi imkansızlıklar engel olamadı Kanbağlı’ya.

Tarla gibi sahalarda canını dişine takarak futbol oynadı. Bir adım daha ileri nasıl giderimin hesabını yaptı. Verdiği büyük mücadelenin sonucunu da efsaneleşerek aldı adeta Sedat Kanbağlı.

BEYEFENDİĞİLİ İLE ÖRNEK OLDU

Sedat Kanbağlı oynadığı dönemlerdeki arkadaşlarına ve kendisinden sonraki nesillere hep örnek oldu. Beyefendi kişiliğini asla kaybetmedi.

Efsaneleşmesine rağmen beyefendi kişiliğini bozmadı. Saha içerisinde ve saha dışında beyefendi sporcu olarak gösterildi. Mücadeleci kişiliğine rağmen asla kendisinden taviz vermedi.

UNUTULMAYANLAR ARASINA GİRDİ

Kanbağlı, futbolculuk döneminde, kendisini öyle çok sevdirdi ki, efsaneleşti.

O dönemde futbol denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisiydi Sedat Kanbağlı.

Gençlerin futbola yönelmesi için büyük gayretler gösterdi. Adeta kendisini futbola adadı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz