Gaziantep’in ‘Stil Apti’si

Stil Apti olarak tanınan Abdulkadir Mizmizoğlukendisini Gaziantep sevdalısı olarak tanımlıyor. Stil Apti, Gaziantep futboluna da uzun süre hizmet etti.

Gaziantep’in ‘Stil Apti’si
Okan Çelik
28 Ağustos 2022 / 15:42

Para pula önem vermedi ve hep futbol sevdası vardı içinde. İşte bu nedenle yıldızı parladı. Gaziantep’in sayılı futbolcuları arasına girmeyi başardı.

Abdulkadir Mizmizoğlu kimdir?

Abdulkadir Mizmizoğlu 1958 yılında Gaziantep’te doğdu. Deşlitarla Sahası’nın yanında bulunan Hedikli Sahası’nda futbol oynamaya başladı. 12 yaşında iken ÖzMekikspor genç takımında forma giymeye başladı. 1970 yılında Özşehreküstü
mahalli takımı ile Şehreküstü amatör takımları formasını aynı anda giydi. 1976 yılına kadar burada oynadıktan sonra Oğuzspor’a transfer oldu. 1983-84 sezonunda Atletik Mekikspor’a geçti. 2 sezon oynadıktan sonra Besnispor’a
transfer olarak profesyonel oldu. 2 yıl sonra tekrar eski takımı Mekikspor’a döndü. Burada futbolu bıraktı.

STİL APTİ LAKABINI ALDI

Stil Apti demezsen kolay kolay kimse tanımaz Abdulkadir Mizmizoğlu’nu. Ama Stil dedin mi de Gaziantep’te tanımayan yoktur. Futbola başladığı ilk günden itibaren çok şık hareketler yapar, izleyenlere zevk veren bir futbol oynarmış. Hemen
dikkatini çekmiş büyüklerin ve kendisine Stil Apti lakabını takmışlar. O gün bu gündür o lakapla anılır. Atıldığı iş hayatında da hep Stil Apti diye hitap ederler kendisine. Lakabıyla o kadar bütünleşmiş ki, “Bana Stil Apti deyin. Her yiğit lakabıyla anılır” diyor Abdulkadir Mizmizoğlu.
STİL HAYRİ’NİN NASİHATI HAYATINI DEĞİŞTİRDİCelal Doğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Hayri Tütüncüler başkan vekiliydi. Onun lakabı da Stil Hayri idi. Abdulkadir Mizmizoğlu’na da stil lakabı takıldığını duyan Stil Hayri bir gün Mizmizoğlu’nu yanına çağırdı: “Bak oğlum senin lakabın da stilmiş. Bu lakap Gaziantep’te iki kişide var. Bunun değerini çok iyi bil. Bu lakabı öyle kolay kolay kimseye vermezler. O lakaba layık olmaya çalış.” Stil Apti de dinledi büyük sözünü. “Gerek geçmişteki futbolculuk dönemimde, gerekse günümüze kadar gelen iş hayatında Stil Hayri’nin nasihatları yön verdi bana” dedi Mizmizoğlu.

GOL MAKİNESİYDİ

Gaziantep’te iki yıl üst üste gol kralı oldu Stil Apti. 1984-85 ve 1985-86 sezonlarında iki yıl gol krallığını adeta tapuladı Stil
Apti. Rakip savunmacıların en çekindiği oyunculardan birisi oldu. Dönemin belediye başkanı Ömer Arpacıoğlu ve Gaziantep Valisi Abdulkadir Aksu kupa ve madalya ile ödüllendirdi Stil Apti’yi.
KALECİ KALEYİ TERKETTİ
Stil Apti hep krallığa oynamasına rağmen sevmezdi penaltı atmayı. “Penaltı atmak ayrı bir meziyet ister” der ve
arkadaşlarına bırakırdı. 1984-85 sezonunda yine gol krallığına oynuyordu ve Akyol Gençlikspor ile oynuyorlardı. Maç 1-0 üstünlükleri ile sürüyordu ve son dakikalarda bir penaltı kazandılar.
Bakın nasıl anlatıyor Stil Apti o anı:
“Krallığa oynadığım için penaltıyı ben atacaktım. Ama rakip kaleci pozisyona hep itiraz ediyordu. Neyse atış için topu penaltı noktasına diktim. Ama bir de baktım kaleci kaleyi terketti ve direğin dibine gidip diz çöktü oturdu. Kale boştu. Ben şaşırdım
ve kullanmıyordum penaltıyı. Hakem bana atacaksan at hadi dedi. Bende mecburen topa gelip vurdum. Boş kaleye öylesine yavaş yuvarladım ki, top neredeyse gol olmuyurdu. Ama çizgiyi birkaç santim geçti ve maçı 2-0 kazandık. Hayatımda attığım en ilginç goldü.”
KALE DİREĞİ DEVRİLDİ, KALECİMİZ SAKATLANDI

Atletik Mekikspor forması ile hem futbolculuk, hem de antrenörlük yaptığı bir dönemde yaşadığı bir anı da unutamıyor Stil Apti: “1990 yılında Kilis’te maça gittik. Ben maç önesi kale direklerini gördüm ve hocam aman bu maçı oynatmayın. Bu
direkler yıkılabilir dedim. Ancak maçın hakemi ‘Sen ne karışıyorsun işime. Hakem benim. Gittim direkleri kontrol ettim ve hiç bir sorun yok’ dedi. Maçı başlattı. İkinci yarı oynanıyor ve bir karambol oldu. Biranda kale direği devrildi ve bizim kalecinin üzerine düştü. Kalecimiz sakatlandı. Tabi böyle olunca ben hemen hakemin üzerine yürüdüm ve ‘Ben sana demedim mi. Facia olur diye seni uyardım. Ama dinlemedin. Eğer kalecimize birşey olursa sorumlusu sensin diye sıkıştırıyordum. Hakem tir tir titriyordu. Onu o halde görünce geri çekildim.”
FUTBOL OYNAMASIN DİYE BABASI EVE HAPSETTİ
Futbol sevdası çok büyüktü Stil Apti’nin. Ancak ailesinin tek erkek evladıydı ve babası karşı çıkıyordu futbol oynamasına. Ancak Stil Apti’ye engel olamıyordu. Çantasına gizli gizli malzemeleri alır saklar ve kaçıp maçlara giderdi. Babasından çok dayak yedi.
Stil Apti’nin futbol oynamasına engel olamayan babası birgün Stil Apti’yi tam 3 gün eve kilitledi. Bir daha futbol oynadığı taktirde yine kilitleyeceğini söyledi. Ancak hiç bir şey Stil’i durduramadı ve sonunda Gaziantep’in en iyi futbolcularından birisi olup çıktı.
İMKAN YOKTU
Stil Apti babasının kendisine engel olmasına da kızmıyor. O da biliyor ailenin tek erkek evladı olduğunu ve babasının birşey olmasından korktuğunu. Stil Apti nedenini de şöyle anlatıyor: “O dönemde futboldan para kazanamazdın. Ayıplarlardı futbol
oynayanları. Babalar izin vermezdi çocuklarının top oynamasına. Ancak şimdi şartlar çok değişti. İmkanlar çok fazla. Babalar çocuklarını kendi elleri ile alıp götürüyor takımlara. Çünkü çok büyük paralar dönüyor şimdiki futbolda. Futbolculuk eskiden olduğu gibi çok zor şartlar altında yapılmıyor.”


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz