Gaziantep'in yer altı su yapıları belgesel oldu

Kanal, su mimarisinin eşsiz örneklerini sunarak UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Gaziantep’in yeraltı su yapılarına yer verdiği “Yer Altında, Suyun İzinde Gaziantep” belgeselini yarın saat 21:30’da televizyonda ilk kez ekranlara getiriyor.

Gaziantep'in yer altı su yapıları belgesel oldu
Hasan Akpınar
4 Haziran 2018 / 20:53

Dünyada benzeri bulunmayan ve su mimarisinin benzersiz örnekleri olan Gaziantep Kastelleri, yapılan başvuru ile UNESCO Dünya Mirası geçici listesine girmişti. beIN IZ TV önemli bir inisiyatif üstlenerek, Gaziantep’in bu çok kıymetli zenginliklerini belgeselleştirerek izleyicileriyle buluşturuyor.

DOĞAL GÜZELLİKLER İLK KEZ SEYİRCİYLE BULUŞUYOR

Gaziantep’teki livas ve kasteller 13. yüzyıldan günümüze miras kalmış.Bu çok kıymetli miras ise Antep’tekiyer altı su dağıtım kanalları, Livaslar insan emeğiyle oyulmuş yer altı su kanalları. Bunların yer altında olması, suyun kirlenmesine ve sıcak iklime sahip bölgelerde suyun buharlaşarak kaybolmasına engel oluyor. Kastel ise ‘yer altı su borusu’ veya ‘su yolu, çeşme, yalak’ olarak tanımlanıyor. Günümüzde pek bilinmeyen bu su yapıları, tarihi açıdan çok önemli bir yere sahip olduğu gibiUNESCO Dünya Mirası listesine girebilecek kadar da değerli konumda.

Yönetmenliğini Murat Toy’un üstlendiği “Yer Altında, Suyun İzinde Gaziantep” belgeseli, 6 Haziran Çarşamba saat 21:30’da beIN IZ HD’de ekranlara gelecek. Yerin 4 ila 6 metre altında bulunan tarihi yapılarda gerçekleştirilen çekimler ile Gaziantep’in doğal güzellikleri ilk kez belgesel tutkunlarıyla buluşacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz