Gaziantep’in yetiştirdiği başarılı kalecilerden birisi

Gaziantep’in yetiştirdiği başarılı kalecilerden birisi
Okan Çelik
30 Temmuz 2020 / 07:03

Gaziantep’in yetiştirdiği başarılı kalecilerden birisi olan Cesur Kıvanç, Türk futboluna birçok yıldızlar hediye eden Karşıyaka Tekelspor’da yetişti. Gaziantepspor’a kadar süren kalecilik hayatında mütevazi kişiliği ve yardımseverliği ile tanınan kaleci Cesur, kalecilik hayatına nokta koymasına rağmen futboldan kopamadı.

Cesur Kıvanç kimdir?

Cesur Kıvanç 1961 yılında doğdu. Futbola Nurullah Sağlam, Bünyamin Süral, Bekir Güleraslan ve Seçkin Göksel gibi yıldız oyuncuların olduğu Karşıyaka Tekelspor’da başladı. 1978 yılında TCDD Demirspor’a transfer oldu.

1984 yılında Adana Ekspres gazetesinin düzenlediği Güneydoğuda yılın sporcuları anketinde Gaziantep’te yılın sporcusu seçildi. Aynı yıl Gaziantepspor aday amatör karmaya seçildi.

Teknik direktör Cozan Demir tarafından Nurullah Sağlam ile birlikte kadroya alındı. Daha sonra da Gaziantepspor’a transfer oldu. Şu anda emekli olan Cesur Kıvanç, Gaziantepspor Taraftarlar Derneği üyesi ve Gaziantepspor kongre delegesi.

 

O DÖNEMLERDE GAZİANTEP FUTBOLCU FABRİKASIYDI

Gaziantep’in adeta futbolcu fabrikası olduğu bir dönemde yetişti Cesur Kıvanç. Profesyonel takımları aratmayacak Kale, Karşıyaka, Akyol, Mekik, Oğuz, Gazi, Gaziantepspor amatör, Çınarlı, Demirspor, Nizipspor ve Kilisspor gibi amatör takımlar vardı onun futbola başladığı dönemlerde. Kendisinden önceki kuşağa göre biraz daha şanslıydı Cesur Kıvanç. En azından maç yapabilecek saha bulabiliyorlardı.

Üniversite ve Tugay’daki sahalarda oynanan maçlarda müthiş heyecanlar yaşanırdı o zamanlar. Hakemler dövülür, ayaklar kırılırdı. Öylesine rekabet dolu bir dönemden çıkıp geldi kaleci Cesur.

SÜPER KALECİLER YETİŞİRDİ

Futbolcu fabrikası olan Gaziantep’te çok iyi kalecilerin de yetiştiğini söyledi Cesur Kıvanç. Geçmiş yıllarda Mekikspor’da Ahmet, Gazispor’da Fatih, Gaziantep  Amatör’de Yusuf, İsmet, Şehreküstü’de Mustafa, Kalespor’da Amerikalı Ahmet, Kara Adnan, Oğusspor’da Kamil gibi büyük kalecilerin çıktığını hatırlatan Cesur Kıvanç, “O kadar iyi kaleciler yetiştiren Gaziantep futbolunda şimdilerde kaleci çıkmıyor. Şu anda bana bir tane Gaziantep’ten yetişmiş kaleci gösterin” diye konuştu.

FUTBOL GÖNÜŞ İŞİYDİ

Cesur Kıvanç eskiden futbolun bir sevgi ve gönüş işi olduğunu söyledi. Futbolcular arasında büyük bir sevgi ve saygının olduğunu belirten Kıvanç, “Çok iyi arkadaşlık ortamları vardı. Maddiyat hiç bir zaman ön planda olmazdı. Futbola gönül bağı olmayan zaten oynayamazdı. Şimdiki gibi çok büyük imkanlar yoktu” şeklinde konuştu.

UNUTAMADIĞI AN

Gaziantepspor ve amatör takımlarda oynadığı sıralarda bir çok anıları olduğunu dile getiren Cesur Kıvanç, kendisini en çok etkileyen anısını da anlatmadan geçemedi:

“Bir gün antremanda yan top çalışması yapıyorduk. Çalışma sırasında sakatlandım.

Kulüp doktorumuz da Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Asım Güzelbey’di. O anda müdahele etmişti. Daha sonra da Alaybe Camii karşısında muayenehanesinde tam iki ay tedavi oldum.

Ayağım tam kuvvetlenmemişti. Sezon da başlamıştı. Bende futbolu bırakmak zorunda kaldım. Yani bir antremanda yan top çalışması sırasındaki sakatlığım futbol hayatıma nokta koymama sebep oldu. O anı hiç unutamıyorum.”

ESKİ FUTBOLCULARDAN FAYDALANILMALI

Gaziantep futbolunun eski futbolculardan mutlaka yararlanması gerektiğini belirten Cesur Kıvanç, “Eski futbolculardan oluşan bir izleme komitesi oluşturulup yetenekli futbolcular keşfedilmeli. Gaziantep içerisinde amatör karma yapılmalı ve her yıl 4-5 tane amatörümüz Gaziantepspor’a kazandırılmalı.

Gaziantep’te bir zamanlar çok iyi futbolcular yetişiyordu. Eğer izleme komitesi ile bunlar tespit edilirse yine eskiden olduğu gibi kaliteli çocuklarımızı Gaziantep ve Türk futboluna kazandırabiliriz” şeklinde konuştu.

DERNEK ÇATISI ALTINDA TOPLANMALIYIZ

Cesur Kıvanç, Gaziantepsporlu eski futbolcular olarak bir dernek çatısı altında bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi. Dernekleşmelerinin hem eski futbolcular, hem de Gaziantep futbolu açısından çok faydalı olacağını dile getiren Kıvanç, “Serdar Kav ile birlikte bu derneği hayata geçirmek için çalışmalara başladık.

Bursa’da böyle bir dernek var ve biz onlardan tüzük getirdik. Dernek çatısı altında biraraya gelirsek birçok faaliyetler yapabiliriz. Gaziantep’e hizmet edebilecek kaliteli futbolcular yetiştirebiliriz. Bir lokal kurup hep birarada olabiliriz. Eski futbolcularla kaynaşabiliriz.” 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz