Gaziantepli Tüpçülere Petrol darbesi

Gaziantep’te bazı akaryakıt istasyonlarında tüp dolumunun yapıldığı iddiaları, tüpçüleri isyan ettirdi.

Gaziantepli Tüpçülere Petrol darbesi
Cihat Öztürk
4 Ağustos 2018 / 12:00

Telgraf Gazetesine konuşan Gaziantep LPG- Tüpçüler ve Tali Bayiler Odası Başkanı Mustafa Demir, yetkilileri göreve çağırırken, “Bu haksız rekabetin önüne geçilmezse, tüpçüler kepenk kapatacak” dedi.

Gaziantep LPG- Tüpçüler ve Tali Bayiler Odası isyanda. Son dönemlerde petrollerde tüp dolumunun artış göstermesinin, haksız rekabet oluşturduğunu dile getiren tüpçüler, yetkililerin bir an önce bu duruma el atması gerektiğini belirttiler. Gaziantep LPG- Tüpçüler ve Tali Bayiler Odası Başkanı Mustafa Demir, Tüpçü esnafının kepenk kapatmayla karşı karşıya olduğunu söyledi. Demir, tüpçülerin yıllardan beri kronik hale gelmiş petrolde tüp dolumunun artık ayyuka çıktığını, bu sorunun çözülmediği takdirde tüpçü esnafının kepenk kapatacağını dile getirdi.

 

BAKKAL VE PETROL NASIL TÜP SATABİLİYOR?

“Bakkallarda satılan tüpler başlıca sorunumuz” diyen Demir, “bu sorunun yüzde 50’sini çözdük. Şuanda da petrol sorunumuz var. Petroller tüp doldurmaya başladı. Ve artı şirketlerin sif arabaları var, bize verilen fiyatın altında esnafa tüp satıyor. Yetkililerin bir an önce bu sorunu çözmesi gerekiyor. Petroller şuanda dolum tesisi gibi çalışıyor. 7 tane tüp dolduran petrol tespit ettik. Bunların görüntülerini isteyen yetkililere verebiliriz. Devletin yetkili mercileri bu yerlere yaptırım uygulanmalı, bu meseleye çözüm üretmeli. Bu petrollerin lisansları iptal edilmeli. Aynı şekilde şirketlerin de esnafı mağdur etmemek adına sif araçlarını kaldırması gerekiyor” diye konuştu.

YETKİLİLER SESİMİZİ ARTIK DUYSUN

Bu sorunlarla ilgili birçok yere gittiklerini ama hiçbir yetkilinin sorunlarını çözmediklerini belirten Demir, şuanda bizim odanın bağlı olduğu 8 tane Bakanlık mevcut. 8 tane Bakanlığa da yazı yazdık. Valiliğe gittik. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına gittik. Gaziantep Ticaret Odasına, Ticaret İl Müdürlüğüne gittik. Hiçbir kurum sorunlarımıza çözüm üretmedi. Bu sorunun çözümü tabi ki siyasilerde, bizi yönetenler bu sorunu çözmeli. Defalarca yetkililere dilekçe yazdık. Ama bize geri dönüş yapan olmadı. Tüpçü esnafı yetim muamelesi görüyor bu sektörde.

PETROLDE TÜP DOLUMU BOMBADAN DAHA TEHLİKELİ

Yöneticilerden Cafer Köroğlu ise, “Bir esnafımız bir işletme ruhsatı alana kadar 40 yerden evrak getiriyor. Bu petroller insan canını tehlikeye atarak nasıl tüp doldurabiliyor? Bizim sektörümüz zaten kan ağlıyor. Doğalgaz bizim esnafımızı bitirmiş durumda. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de petroller çıktı. Petrollerin tüp doldurması bombadan daha tehlikeli. Hiçbir denetime tabi değil. Tamamen kaçak yollarla bu işlem gerçekleştirilmekte. Bizim elimizde olan ekmeğimizi şuanda petroller aldı” ifadelerini kullandı.

ŞİRKETLER SİF ARABASINI ÇEKSİN

Kurumsal şirketlerin bayilerine vermiş olduğu fiyatın çok daha altında, bayilerin satmış olduğu müşterilere tüp sattıklarından dolayı şuanda esnafın mağdur olduğunu söyleyen Köroğlu, “Bu şekilde haksız rekabet oluşmakta. Ya şirketler bu tüpü satsın biz bu sektörü bırakalım. Ya da şirketler bu haksız rekabeti yapmaktan vazgeçsinler, biz işimizi yapalım. Yetkililerimizin bu konuda esnafımıza yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz