Gaziantepspor’u kuran efsane isimlerden birisi

 Gaziantepspor’un kurulmasında büyük emekleri olan Aydın Gencer, kırımızı siyahlıları yaşatabilmek için kapı kapı gezer para toplardı. Futbolculuğu döneminde 4 yılda 4 şampiyonluk yaşadı.

Gaziantepspor’u kuran efsane isimlerden birisi
Okan Çelik
15 Temmuz 2020 / 12:09

 Aydın Gencer kimdir?

 Aydın Gencer 1939 yılında Gaziantep’te doğdu. Gaziantep Lisesi’nde futbol hayatına başlayan Gencer, 1954 yılında Şehreküstü takımında amatör olarak lisans çıkardı. 1958 yılına kadar bu takımda forma giyen Aydın Gencer, eğitim için İstanbul’a gidince sahalara veda etti. Gaziantepspor’un kurucu üyelerinden birisi de olan Gencer, idareci olarak da hizmet etti.

 FUTBOLA NASIL BAŞLADI?

O dönemlerde Gaziantep Lisesi futbolcular için adeta bir başlangıç noktasıydı. Lise futbolumuza çok önemli yıldızların kazandırılmasını sağlamıştı.

Aydın Gencer’ de bunlardan bir tanesiydi. Gaziantep Lisesi takımında futbol hayatına merhaba diyen Gencer, Gaziantepspor’un bugünlere gelmesinde en büyük pay sahiplerinden birisi oldu.

4 YIL OYNADI, 4 SAMPİYONLUK YAŞADI

Aydın Gencer Şehreküstü forması ile efsaneleşen futbolculardan bir tanesiydi. Sarı kırmızılı forma ile 4 yıl mücadele eden Gencer, bu zaman zarfında hep yampiyonluk yaşadı. Şehreküstü o dönemde efsaneleşmişti.

İdareciler aynıydı, futbolcular aynıydı. Bir  aile takımı gibiydi Şehreküstü ve bunun semeresini de yaşadığı 4 şampiyonlukla gördü.

ÇOK ZORLUKLAR YAŞADI

Aydın Gencer aktif futbolculuğu döneminde büyük zorluklar yaşadı. Saha şartları çok kötüydü. Futbolcular kendi malzemelerini kendileri alırdı. Aldıkları malzemeleri de evde annelerine yıkatırlardı.

Antreman ve maçlardan sonra formaları çamur ve pislik içinde kalırdı. O formalarla eve gittiklerinde annelerinin de tepkisini alırlardı. Ancak her türlü zorluğa rağmen yılmadan futbol oynamayı sürdürdü Aydın Gencer.

UNUTAMADIĞI MAÇ

Kalespor ile Şehreküstü’nün maçı vardı. O zamanda Kalespor başkanlığına Mehmet Camcıoğlu geldi. Sayılı zenginlerden bir tanesiydi ve Şehreküstü’den ilk 11’de oynayan 7 futbolcuyu transfer etti.

Şehreküstü’de as oyunculardan Talat Özkarslı, Aydın Gencer ve iki futbolcu daha kalmıştı. Çok hırslanmışlardı. Kalespor maçına öylesine hırslı çıktılar ki, rakiplerine göz açtırmadılar. O maçı da 5-1 gibi farklı bir skorla kazanarak adeta intikam aldılar. Kalespor maçında savunmada oynayan Aydın Gencer de gol atmıştı.

HAYATTA OLAN BİRKAÇ KURUCUDAN BİR TANESİ

Aydın Gencer Gaziantepspor’un hayatta olan birkaç kurucusundan birisi. Kırmızı siyahlı takımın kurulmasında büyük emekleri olan Aydın Gencer, “Büyük takımlar geçmişine sahip çıkarak büyük takım olurlar” derken Gaziantepspor’un yönetimlerine de sitemlerini gönderiyor.

Gaziantepspor’un Ahmet Büyükbeşe ile birlikte hayatta olan 2-3 kurucusundan birisi olarak unutulduğunu dile getiren Gencer, “Bir açılışa dahi davet etmiyorlar” diye konuştu.

KAPI KAPI GEZEREK KURUŞ KURUŞ PARA TOPLADILAR

Gaziantepspor’un kurucularından olan Aydın Gencer, kırmızı siyahlı takımın yaşaması için de büyük emekler harcadı. Kapı kapı gezerek kuruş kuruş para toplayan Aydın Gencer, kırmızı siyahlı camianın şu anda var olmasında en büyük rolü oynayanlardan bir tanesi. Gaziantepspor’un kurulmasında ve profesyonel ligde yer almasında çok önemli görevler üstlendi Gencer.

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz