Gaziantep’te 3500 vefat

Gaziantep’te pandemi salgınının başlangıcından bu yana 3 bin 500 kişinin korona virüsten dolayı hayatını kaybettiği öğrenildi.

Gaziantep’te 3500 vefat
Telgraf Haber Merkezi
13 Eylül 2021 / 05:04

Gaziantep’te pandemi salgınının başlangıcından bu yana 3 bin 500 kişinin korona virüsten dolayı hayatını kaybettiği öğrenildi. Korkutan vefat sayılarına rağmen günlük vaka sayısı bin 500’e dayanan kentte, yoğun bakımların doluluk oranı da yüzde 100’e ulaştı. 

Gaziantep’te korona virüs nedeniyle bugüne kadar vefat edenlerin sayısının 3 bin 500’e ulaştığı belirtildi. Vaka sayılarının pik yaptığı Gaziantep’te hasta sayısındaki artış da devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin koca tarafından açıklanan 100 bin nüfusa göre haftalık vaka sayısı da 213.03’e yükseldi. 3 hafta öncesinde 15.30 olan vaka sayısında yüzde 40’lık artış olduğu gözlendi. Vakaların artış hızı yavaşlasa da rakamlar korkutan boyutlara ulaştı. Gaziantep’te günlük vaka sayıları bin 500’e yaklaşırken, yoğun bakımlarda yer kalmadı. Yüzde yüze varan doluluk oranına ulaşan yoğun bakımlarda yer bulunmuyor. Hem vaka sayıları, hem de vefat sayılarındaki artış sürüyor. 

Türkiye’deki vaka artış hızında ilk 5’te yer alan Gaziantep’te artış hızı biraz düştü. İlk 10 il arasında yer almayan Gaziantep’te maske ve mesafe kurallarındaki ihlal de her geçen gün artıyor. Sosyal mesafenin yok sayıldığı, maskelerin eskisi gibi takılmadığı, bu yüzden vakalarda artışın sürdüğü belirtildi. İlk doz aşıda mavi kategoriye geçen Gaziantep, ikinci doz aşı oranında hala yüksek riskli grupta yer alıyor.  Aşılamada yüzde 80’nin üzerinde oranı ile mavi şehirler kategorisinde yer alan Gaziantep, vakada ise günlük bin 500 seviyesindeki sayı ile kırmızı kategorideki iller arasında yer alıyor. Türkiye’deki vaka sayısı en fazla artan ilk 10 il arasında yer alan Gaziantep’te, bulaşıcı hastalıktan kaynaklı ölümlerinde arttığı belirtiliyor. Delta varyantı dışında Mu varyantının da görüldüğü Türkiye’de vaka ve ölüm sayılarının her geçen gün artarak devam etmesi ise korkutuyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz