Gaziantep'te amatör ve mahalli liglerin emektarı

15 yıllık futbol hayatında amatör ruhla mücadele eden ve büyük zorluklara göğüs geren Cuma Doğan, mahalli liglerin yanında Akyolgücü ve Mekikspor amatör takımların da formasını giydi.

Gaziantep'te amatör ve mahalli liglerin emektarı
Okan Çelik
22 Ağustos 2022 / 08:30

Cuma Doğan 1963 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk futbol hayatına 1974 yılında Kıbrıs Gücü mahalli takımında başladı. 2 yıl sonra Karşıyaka’da mahali takıma gitti. 1979 yılında Aydıngençlik mahalli takımına gelen Doğan, 1981 yılında ilk amatörlük hayatına adım attı. Akyolgücü amatör takımına transfer oldu. Burada askere gidene kadar oynadı. Asker dönüşü bir yıl Mekikspor forması giyen Cuma Doğan, tekrar eski takımı olan Akyolgücü’ne döndü ve bir yıl oynadıktan sonra sahalara veda etti.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI FUTBOLA BAŞLATTI

Cuma Doğan’ın futbol sevgisi çok küçük yaşlarda başlamıştı. Öğrencilik yıllarında mahalle aralarında arkadaşları ile gece gündüz top oynardı.

1974 yılında Kıbrıs’a düzenlenen barış haekatı onun sahalara çıkmasına da neden oldu. Barış harekatından etkilenen bir grup futbol aşığı Kıbrısgücü mahalli futbol takımını kurdu. Cuma Doğan’a futbol yeteneğini küçük yaşlarda bu takımda ortaya çıkarmaya başladı.

UNUTAMADIĞI MAÇ

Cuma Doğan, 15 yıllık futbol hayatında birçok anıyı da geride bıraktı. Aradan geçen uzun yıllarda bu anılarınıunutturmadı. Özellikle Gaziantepspor amatör ile oynadıkları ve 3-0 mağlup oldukları bir karşılaşmayı hiç unutamadı. Gaziantep şampiyonluğu için kırmızı siyahlı takımın karşısına çıkmışlardı. Yenseler ilk defa Gaziantep’i temsil etmek için gruplara gideceklerdi.

Günlerce bu maçla yatıp bu maçla kalktılar. Büyük bir heyecan ve hırsla maça çıktılar. Ancak istedikleri sonucu alamadılar. 3 – 0’lık mağlubiyet Cuma Doğan ve arkadaşlarının tüm hayallerini yıkmıştı. O karşılaşma Doğan’ın hafızasına adeta kazındı.

GÖNÜL İŞİYLE OYNARLARDI

O zamanın futbol sevdalıları futbolu hiç bir beklenti içerisinde oynamazdı. Hep ceplerinden harcarlardı. Kulüplerin gelirleri yoktu.

Oyuncular para almazdı. Cuma Doğan’ da uzun süre cebinden paralar harcadı. Kendi malzemelerini alırlardı. Tüm masraflarını ceplerinden karşılarlardı.

SABAH 4’TE SAHAYA GİDERLERDİ

Cuma Doğan ve arkadaşları futbol oynayacak saha bulmakta zorlanırlardı. Oynayabilmek için antreman yapabilmek için sabahın 4’ünde Kavaklık sahasına giderlerdi. Orada kar kış demeden canlarını dişlerine takarak futbol oynarlardı. Soğuk ya da sıcak onları etkilemezdi. Cuma Doğan asla pes etmedi ve 15 yıl bu şartlarda futbol oynadı.

YARALANMADIKLARI MAÇ YOKTU

Eskiden futbol sahaları taş ve çakıllarla doluydu. Maça çıkan her futbolcunun bir tarafı yaralanırdı. Cuma Doğan da futbol uğruana çok acılar çekti.

Her maçtan sonra bir tarafı kan içinde kalırdı. Çektiği acıya asla aldırış etmezdi. Neresi yaralanırsa yaralansın maçı asla yarıda bırakmaz ve futboluna devam ederdi. Futbol sevgisi acısını unuttururdu.

SAHALARDAN MUHTARLIĞA

Cuma Doğan, 15 yıllık futbol hayatına nokta koyduktan sonra şimdi de Cengiz Topel Mahelle Muhtarlığı görevini yürütüyor. Şimdi de gençlere muhtar olarak hizmet veriyor. Futbolculuk dönemlerinde birlikteliği sağlamak için mücadele veren Doğan, muhtarken de mahallesinde birlikteliği sağlamak için uğraştı


Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz