Gaziantep’te bu yıl kışlık telaşı sıkıntılı başladı: El yakıyor

Gaziantep’te bu yıl kışlık telaşı sıkıntılı başladı: El yakıyor
Okan Çelik
18 Ağustos 2022 / 10:00

Gaziantep’te bu yıl kışlık telaşı sıkıntılı başladı. Geçen yıl 40-45 liradan satılan salçanın kilo fiyatı bu yıl ikiye katlanarak 85-90 liraya yükseldi.  3 lira olan biber fiyatı da 13 liraya yükseldi. Artan fiyatlar karşısında kışlık telaşına düşen vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda.

Gaziantep’in yaz aylarındaki vazgeçilmez telaşı olan kışlık ürünler, bu yıl el yakıyor. Salça ve kurutmalık telaşına düşen vatandaşlar, artan fiyatlar nedeniyle salça, kurutmalık gibi ürünleri alamıyor. Salça ve kurutmalık satıcıları satış olmadığından yakınırken, tüketici de alacak güçleri olmadığını dile getiriyor. Geçen yıl 3 lira olan yaş biber fiyatı bu yıl 13 liraya kadar yükseldi. Salça fiyatları da ikiye katladı. 40-45 lirası arasında satılan salçanın kilosu bu yıl 100 liraya kadar alıcı buluyor. Gaziantep Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci de artan fiyatlar nedeniyle vatandaşın artık kışlık hazırlıklarını dahi yapamaz olduklarını söyledi. Fiyatların 4-5 kart artmasının açıklanacak bir durum olmadığını dile getiren Değirmenci, Ne satıcılar, ne alıcılar durumdan memnun’ diye konuştu.

Her yıl gurbetçi vatandaşların gelmesi ile hareketli günler yaşayan Almacı Pazarı ve Arasa da eski günlerini mumla arıyor. Satcılar, ‘Gelen çok ama satışlar geçen yıla göre yarı yarıya azaldı. Eskiden 10 kilo alan bu yıl 5 kilo alamıyor’ diye konuştu. Her yıl kışlık ihtiyacını Gaziantep’ten alıp gittiğini belirten Mustafa Çelik de ‘Bu yıl maalesef fiyatlar çok yüksek. Aldığımız ürünleri baya azalttık’ diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz