Gaziantep’te iş yerlerinde ölüm kol geziyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Aykut Kocalar, Gaziantep’te 10 günde 6 işçinin, 8 ayda ise 34 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Kocalar, ‘İş yerlerinde ölüm kol geziyor’ dedi.

Gaziantep’te iş yerlerinde ölüm kol geziyor
Okan Çelik
17 Eylül 2022 / 07:55

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Aykut Kocalar, Gaziantep’te 10 günde 6 işçinin, 8 ayda ise 34 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Kocalar, ‘İş yerlerinde ölüm kol geziyor’ dedi.

Aykut Kocalar, 2022 yılı verilerine göre ölümlü iş kazalarında 15’inci sırada yer alan kentin, 10 günde yaşanan kazalar nedeniyle 11’inci sıraya yükseldiğini açıkladı. ‘Son iki aydır, kentimizde maalesef iş kazaları durdurulamıyor. Kentimizde işyerlerinde ölüm kol geziyor’ diyen Kocalar,

Yüksekten düşme, patlama, yangın vb. iş kazalarından dolayı insanlarımız hayatlarını kaybediyor. Sadece son on gün içerisinde kentimizde meydana gelen ölümlü iş kazalarında  5 Eylül patlama ve bir işçi hayatını kaybetti, 6 Eylül patlama ve iki işçi hayatını kaybetti, 8 Eylül platform çökmesi ve bir işçi hayatını kaybetti, 13 Eylül inşaattan düşen bir işçi hayatını kaybetti, 14 Eylül  yangın ve bir itfaiye eri hayatını kaybetti.Gaziantep, maalesef 8. ayda yaşanılan ölümlü iş kazaları nedeni ile 11. sıraya yükseldi. 9. ay içerisinde de peş peşe yaşanılan iş kazaları nedeni ile maalesef ilk sıralara doğru tırmanış devam edecek gibi görünüyor. Son iki aydır, kentimizde maalesef iş kazaları durdurulamıyor’ dedi.

Kocalar, İSİG Meclisi’nin yaptığı araştırmaya göre Ülke genelinde 2022 yılının ilk 8 ayında 1202 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini bildirdi. Her gün en az 5 emekçinin işyerlerinde hayatlarını kaybetmesi vahim bir durum olduğuna dikkat çeken Kocalar, ‘İSİG verilerine göre, kentimizde ise ilk 8 ayda 34 vatandaşımız iş kazaları nedeni ile hayatını kaybetti. Ülke genelinde 2022 yılının ilk 7 ay verilerine göre 15. sırada yer alan ölümlerin göz göre göre geldiğini söylemek mümkün. Çünkü “iş kazaları” ve iş cinayetleri insana değer verilmemesinden, önlem alınmamasından, işyerlerinin denetlenmemesinden, işyerlerine - işverenlere yaptırım uygulanmamasından, mühendisliğin yok sayılmasından ve üretim ve hizmetlerin örgütlenişindeki yanlışlardan ve işçi sağlığı – işgüvenliği (İSİG) hizmetlerinin kamusal anlayışın yok sayılarak piyasalaştırılmasından kaynaklanmaktadır’ şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz