Gaziantep’te kısmi kapanma dönemi

Gaziantep’te kısmi kapanma dönemi
Telgraf Haber Merkezi
13 Nisan 2021 / 20:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçildiğini açıkladı. Erdoğan, vaka sayıları artmaya devam ederse, bayramı da kapsayacak şekilde çok daha sert tedbirlerin alınacağı uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararları açıkladı. Erdoğan, "İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek. Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. (Kamuda) Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak” dedi.

Öte yandan Gaziantep’te İl Pandemi Kurulu toplandı ve Ramazan’da uygulanacak korona tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı. İftar ve sahur yemeklerine müsaade edilmeyecek. Teravih namazları evde kılınacak. Fırınlarda ekmek üretimi iftardan bir saat önce sonlandırılacak. Mezarlıklarda gerekli tedbirler alınacak. Gaziantep Valiliği Ramazan ayı ile ilgili İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararları açıkladı. Ramazan ayı boyunca toplu iftar yemekleri kesinlikle yasaklandı. Tervai namazları da evlerde kılınacak. Evlere misafir kabul edilmemesi yönündeki duyurular artırılacak.

Tedbirlerini şu şekilde sıralandı:

“Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek.Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacak.Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz