Gaziantep’te konut fiyatları yüzde 100 zamlandı

Gaziantep’te konut fiyatları yüzde 100 zamlandı
Okan Çelik
11 Haziran 2021 / 08:57

Gaziantep’te konut fiyatları bir yıl içerisinde yüzde 100’ün üzerinde zamlandı. Konut alacak vatandaşlar çileden çıktı. Gaziantep Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, ‘Bu kadarı da vicdansızlık’ dedi.

Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, Gaziantep’teki konut fiyatlarındaki fahiş fiyatlara dur denilmesi gerektiğini söyledi. Normal bir 3+1 dairelerin dahi bir milyon liraya ulaştığına dikkat çeken Değirmenci, geçen yıla oranla yüzde 100’lik bir artış olduğunu söyledi. Arsa spekülatörleri başta olmak üzere, fahiş fiyat uygulayanlara mutlaka denetim getirilmesini isteyen Değirmenci, “Bu kadar zam olması vicdansızlıktır. Bu kişiler hükümete de zarar veriyor. Açıklanan enflasyon rakamlarının 5 katı konut giyatı artışı mı olur? Hükümetimizi de zor durumda bırakanlara engel olunmalı. Gaziantep, en pahalı konut fiyat artışı olan illerden birisi oldu. Yazık günah, ev almak isteyenlerin hayalleri ile de oynanıyor” ifadelerini kullandı.

Değirmenci, demirdeki artışıın ve girdi maliyetlerindeki yüksekliğin gerekçe gösterilmesi ile ilgili olarak d, “Doğrudur. Ama eski evler veya demirin bu kadar yüksek olmadığı dönemde yapılan konutlara hangi akılla bu kadar zam yapılıyor? Maalesef, bazıları açıkgözlük yapıyor. Zaten faizler yüksek. Faizler bu kadar yüksek iken fahiş fiyatlar kabul edilemez. Sadece satılık konutlarda değil, kira fiyatlarında da anormal artışlar var. 2 bin liradan aşağı kiralık daire kalmadı. Asgari ücret alan birisi nasıl ödesin o kadar kirayı? Gerek kira, gerekse satış diyatları ile ilgili mutlaka bir denetim mekanizması oluşturulmalı. Spekülatörlerin insafına piyasa bırakılmamalı” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz