"Gaziantep’te marka oluşturmak istiyoruz"

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Gaziantepli çiftçilere ait ürünlerle Torku benzeri bir marka yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

"Gaziantep’te marka oluşturmak istiyoruz"
Cihat Öztürk
8 Şubat 2019 / 20:00

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığına seçilen Türkman, basın mensuplarıyla buluşarak yeni dönem projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

HAYALİM TORKU GİBİ BİR MARKA

Hayalim Türkiye'nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Konya'daki Torku gibi çiftçilerimize/üreticilerimize ait ürünleri işleyip, pazarlayan bir marka oluşturmak diyen Türkman,” marka ile ilgili çalışmalara hemen başladık ve iki isim belirledik, bunların marka tescil ve logo çalışmalarını şu anda yapmaktayız, dedi.”

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE BAŞLADIK

“Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin 9 İlçede 390 yerleşim yerinde 5300 üyesi bulunduğunu ifade eden Türkman, “bu üyelere ait 260.000'ni anaç koyun keçi olmak üzere toplam 420.000 küçükbaş hayvan mevcuttur. Birlik üyelerimizin; mera sorunları, çoban sorunları, yem fiyatlarının yüksekliği, ürünlerin değerinde satılamaması, sigorta problemi, hayvan hastalıkları, yaylım alanlarının ormanlık alanlara çevrilmesi, hazine arazilerinin köylerde ikamet etmeyip, tarım ve hayvancılık ile uğraşmayanlara kiralanarak, bu arazilere meyve fidanı ekilmesi vb. sorunları bulunmaktadır. Göreve geldikten sonra vakit geçirmeden hayvancılığın önündeki sorunların çözümü için üreticilerimizin bulundukları İlçelerde ziyaret ederek, toplantılar düzenleyerek, sorunlarını ve önerilerini dinledik, buna göre projelerimizi hazırlamaya ve sorunları ilgili makamlara iletmeye başladık.”

AMAÇ ÜRETİCİLERİN GELİRLERİNİ ARTTIRMAK

Sorunların çözümünde hükümetin ve bürokrasinin elini taşın altına koymasının önemli olduğunu dile getiren Türkman, çözümün bir ayağının da birlikler olduğunu belirtti. Birlik olarak amaçlarının üyelerinin ürünlerini değerinde satabilmek olduğunu söyleyen Türkman, “hastalıklar ile mücadele ederek hayvan ölümlerini ve verim kayıplarımızı azaltarak üreticilerimizin gelirlerini arttırmamız lazım. Üyelerimizin gelirlerini arttırdığımız takdirde sorunların çözümü de daha kolay olacaktır. “

1 AYDA, 6 KURSA 155 YETİŞİRİCİ KATILDI

Başkan Türkman, “Göreve gelir gelmez Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzde 2019 yılında en az 1000 üyemizin bilinçlendirilmesi için 9 ilçede 40 adet ''Sürü yöneticisi ve çoban” kursu açılmasını talep ettik. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün gösterdiği duyarlılık neticesinde İlçe Müdürlükleri aracılığıyla talebimize hızlı bir şekilde cevap vererek kursların açılmasını sağlamaya başladı. Henüz 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen 6 adet kurs açıldı ve bu kurslara 155 yetiştirici katıldı ve katılmaya devam ediyor.”

UYGUN FİYATA DOĞAL ÜRÜNLER

Birlik binası önünde oluşturulan satış noktalarında, üyelerin köylerinde ürettiği doğal ve sağlıklı ürünleri, uygun fiyatla halkın tüketimine sunduklarına dikkat çeken Türkman, “Katkısız, doğal ve gerçek ürünlerimizden alan müşterilerimiz farkı hissediyorlar. Şu anda keçi sütü, koyun sütü, inek sütü, keçi yoğurdu, koyun yoğurdu, inek yoğurdu, Antep peyniri, lor, çökelek, kaymak, tereyağı, sade yağ, köy yumurtası, gezen tavuk yumurtası, zahter balı, çam balı, çiçek balı, üzüm pekmezi, süzme yoğurt, salamura peynir, nar ekşisi, zeytinyağı ve dondurma satışı yapmaktayız. Ürün çeşitlerimizi arttırmaya devam edeceğiz.”

KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ

Sütü, eti biz üretiyoruz ancak fiyatı başkası belirliyor diyen Türkman,” hayvanlar için aldığımız yemin fiyatını başkası belirliyor. Piyasada ve fiyatlarda bizim de söz sahibi olmamız için kendi üretim tesislerimizi kurmamız gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak ürünlerin değerinde satılabilmesi için Birlik olarak başta üyelerimizin süt ve süt ürünlerini toplayarak, bunları proje aşamasındaki Birliğe ait olacak süt işleme tesisinde işleyerek, kendi markamızla halkımıza ilk elden, aracısız uygun fiyata doğal ve güvenilir ürünler sunacağız. Bunun için İpekyolu Kalkınma Ajansına sunmak üzere iki adet proje hazırlamaktayız. Biri süt toplama projesi, diğeri gastronomi alanında süt işleme, Antep peyniri projesi.

Bu projeler başlangıç olacak, zamanla tesisİ sadece süt paketleyen değil, aynı zamanda yoğurt, ayran, paket süt, peynir çeşitleri, tereyağı, sade yağ ve dondurma üretimi yapan entegre bir tesis haline getireceğiz. Üretimin her geçen gün azaldığı, köylerin boşaldığı, tarımsal ürünlerin bir kısmının ithal edilmek zorunda kalındığı bu günlerde inanıyorum ki yetkililerimizde bu projelerimize sahip çıkarak destek olacaklardır. Biz inandık siz de inanın, güvenin, Gaziantep'ten üreticilerimize/çiftçilerimize ait Torku benzeri bir Türkiye markası çıkaracağız.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz