Gaziantep'te okul kıyafetlerine inceleme

Gaziantep Ticaret İl Müdürü Bilal Yazıcı Ticaret Uzmanı ile Gümrük ve Ticaret Denetmenlerinin katılımları ile okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri denetimi yaptı. 

Gaziantep'te okul kıyafetlerine inceleme
Hasan Akpınar
14 Eylül 2018 / 20:01

Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde alınan tedbirler doğrultusunda Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Meral Karaslan, Gaziantep Ticaret İl Müdürü Bilal Yazıcı Ticaret Uzmanı ile Gümrük ve Ticaret Denetmenlerinin katılımları ile okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri denetimi yaptı. 

Nizip Caddesi ve Ayakkabıcılar Sitesinde yapılan denetimlere katılan Daire Başkanı Meral Karaaslan, yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını dileyerek Bakanlık olarak her sene olduğu gibi bu sene de denetimlerimize yoğun bir şekilde devam ettiğimizi dile getirdi. Özellikle üretici firmaların, üretilen yerlerin ve ithalat yapılan bölgelerde denetimlerimizi gerçekleştirdiğimizi vurguladı. Bakanlık olarak tüketicileri korumaya iyi üretim yaparak başlanılması gerektiğinin farkında olduklarına yapıldığına ifadelerinde yer verdi. Ayrıca test kuruluşlarının ayakkabı üreticilerine yönelik farklı uygulamaları nedeniyle oluşan mağduriyetin giderilmesi amacıyla ayakkabı sektörü temsilcileriyle görüşmeler yapıldığını bildirdi.

Tekstilkent Mahallesinde gerçekleştirilen okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri denetiminde ürün etiketlerinin önemi vurgulandı. Okul kıyafetlerinde ürün içeriklerine ve üretici firma bilgilerine mutlaka yer verilmesi gerektiği böylece gerektiğinde ürün ile ilgili tüketicilerin muhattaba doğrudan erişilebileceği, aynı şekilde kırtasiye ürünlerinde de bu durumun önemli olduğu belirtildi. Ayrıca oyuncak kapsamında değerlendirilen kırtasiye ürünlerinde CE işareti ve küçük çocuklara yönelik uyarıların muhakkak ürün üzerinde veya ambalajında bulunması gerektiğine dikkat çekildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz