Gaziantep’te ölüm riskini artırmayın!

Gaziantep’te ölüm riskini artırmayın!
Telgraf Haber Merkezi
4 Ağustos 2020 / 08:01

Gaziantep Valisi Davut Gül, korona virüs vaka sayıları ve ağır hasta sayılarındaki artış üzerine vaka sayıları üzerine çok ciddi uyarılarda bulundu. Gül, ‘Ağır hasta sayısının artması demek ölüm riskimizin artması demektir. Kalabalık ortamlara girmeyin’ dedi. 

Vali Gül bayram süreci boyunca vatandaşları korona virüse karşı uyarılarına devam etti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın ağır hasta sayısında en fazla artış gösteren iller arasında Gaziantep’i göstermesi üzerine vatandaşlara uyarılarda bulunan Gül, “Ağır hasta sayısının artması demek ölüm riskimizin artması demektir. Özellikle 60 yaş üzeri büyüklerimiz kalabalık ortamlara girmesinler. Büyüklerimizi yüz yüze ziyaret etmeyelim. Düğünlere gitmeleri için ısrarcı olmayalım. Zaten yasak olan taziye, mevlid, toplu yemek yapmayalım. Güvenlik kuvvetlerimiz 24 saat milletimizin emrindedir. Lütfen kendi sağlığınız için uymanız gereken kuralları polisimize/askerimize takip ettirtmeyin İhmalinizden dolayı hastalık bulaştırdığınız kişinin hakkını ödeyemezsiniz. Kul hakkını Allah affetmez. Bulaşma riskinin en fazla olduğu düğün, kına, çeyiz ve taziye gibi etkinliklerdir. İzinsiz düğünler, kurallara uyulmayan düğünler, birden fazla yapılan organizasyonlar, iki saati aşan düğünler kolluk marifetiyle sonlandırılıp yasal işlem yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

Gaziantep’te düğün yapmanın yasak olmadığını gerekli tedbirleri almak kaydıyla düğünlerin yapılacağını dile getiren Gül, “ 20.00-22.00 saatleri arasında düğün yapılabilmektedir. Düğünle birlikte kına, çeyiz vb. etkinlik yapmak yasaktır. Düğün başka ilde olacaksa 2 saati geçmeyecek şekilde kına ilimizde yapılabilir. Düğün, kına, çeyiz vb. törenleri tek bir organizasyon ve 2 saatle sınırlandırmamızın sebeplerinden bir tanesi bulaşma riskinin artmasıdır. İzinsiz düğünler, kurallara uyulmayan düğünler, birden fazla yapılan organizasyonlar, iki saati aşan düğünler kolluk marifetiyle sonlandırılıp yasal işlem yapılmaktadır. Açık ve kapalı düğünlerde kişi başı asgari 10 metrekare alan, maskeli katılım ve video kaydı yapılması zorunludur.

 

 

Sadece nikah yapılması en az riskli olan ama mutlaka düğün olacaksa kurallara uyarak bir organizasyonla iki saatte tamamlamak gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz