Gaziantep’te tam kapanma gelebilir

Korona virüs risk haritası tamamen kırmızıya dönüşen Gaziantep’te birçok kısıtlama yeniden uygulanmaya başladı.

Gaziantep’te tam kapanma gelebilir
Telgraf Haber Merkezi
31 Mart 2021 / 06:55

Korona virüs risk haritası tamamen kırmızıya dönüşen Gaziantep’te birçok kısıtlama yeniden uygulanmaya başladı. Vaka sayısındaki artışın sürmesi halinde kentte tam kapanmanın gelebileceği belirtildi. Önümüzdeki 15 günün Gaziantep için çok kritik olduğu bildirildi.

Gaziantep’in yüksek riskli iller arasına girmesi ve kırmızı renge dönüşmesinin ardından, yasaklar da peş peşe geldi. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı yeniden getirilen kentte, yeme içme mekanları hafta içi 07.00-19.00 saatleri arasında kurallara uyup tedbirleri almak şartıyla yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecekler. 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Halı saha, yüzme havuzu, internet kafe vb. yerler gerekli tedbirleri almak şartıyla hafta içi çalışabilecektir. STK’lar daha önceden belirlenen kurallara uyarak genel kurullarını yapabilecekler. Ramazan ayında yeme içme mekanları sadece paket servisi yapabilecektir. Eğitimde okul öncesi, 8 ve 12’nci sınıflar ile özel gereksinimli öğrenciler hariç yeniden online eğitime döndü. Vaka artışında seyir değişmezse 15 gün sonra tam kapanma gelecek. 

Vali Gül, e her geçen gün daha da endişelendiren korona virüs tablosu ile ilgili bilgiler vererek, uyarılarda bulundu. Tam kapanmanın gelebileceğini belirten Gül, "Rakamlar ilk açıklandığında biz ilk 100 binde 27’lilerdeydik. Sonra da 100 binde 100’lerin üzerine çıktık. Sarı ile başladık, turuncuyla devam ettik ve maalesef kırmızı listeye girdik. Dün akşam alınan kararlar var. Bu kararları da Gaziantep’te en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Sorun küresel bir hastalık var. Bununla baş edebilmek için de bireysel tedbir işin yüzde 90’lık kısmı. Kurallara uymazsak, vaka sayılarımız artarsa da şu an yüzde 50 ile çalışan yeme,içme mekanlarımız başta olmak üzere birçok esnaf yeni tedbirlerle karşılaşabilir. Benim 2 buçuk milyon Gaziantep’te yaşayan her bir hemşehrimden istirhamım başkalarının uymasını istedikleri kurallara kendileri de uysunlar" diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz