Gaziantep’te tehlike büyüyor, acele edin!

Gaziantep’te korona virüs vaka sayılarının önlenemeyen yükselişi sürüyor.

Gaziantep’te tehlike büyüyor, acele edin!
Telgraf Haber Merkezi
30 Mart 2021 / 07:09

Gaziantep’te korona virüs vaka sayılarının önlenemeyen yükselişi sürüyor. İbrahimli’de bir okulda çok sayıda öğretmenin testi pozitif çıktı ve okul karantinaya alınarak eğitime ara verildi. Günlük vaka sayıları 500’e dayandı. Vali Davut Gül, ‘Tehlike büyük, aşı için acele edin’ çağrısı yaptı.

Daha bir ay öncesine kadar düşük riskli iller arasında gösterilen Gaziantep’te, vaka sayıları yeniden pik yaptı. Şehrin risk haritası tamamen kırmızıya dönüştü. Günde ortalama 500’e yakın yeni vaka çıktığı belirtiliyor. Son olarak da Atatürk Mahallesi'nde bulunan Hasan Celal Güzel İlkokulu karantinaya alındı. Okuldaki öğrenci ve öğretmenlerde görülen ateş ve grip vakalarının artmasıyla, öğretmenlere Covid-19 testi yapıldı. Yapılan testlerde birçok öğretmenin testi pozitif çıktı. Bunun üzerine alınan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile okul karantinaya alındı. Şehrin dört bir tarafından plazma bağışı çağrıları yükselmeye başladı. Karantinaya alınan ev sayılarında büyük artış görüldü. Vali Gül ‘Tehlike büyüyor’ diyerek vatandaşları biran önce aşı olmaları konusunda uyardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Aşı programında yeni gruba geçiyoruz. Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız, 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak, aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi.” açıklamasının ardından, Gaziantep Valisi Davut Gül de çağrıda bulundu. Vali Gül çağrısında, “Aşı sırası gelen hemşehrilerimiz hiç geciktirmeden randevu alsın lütfen. Vaka sayımız her geçen gün artıyor. Aşı olmayanlar daha çok risk altında maalesef. Bir yıldır olabildiğince tedbir alıyoruz ama sizi, sizin dışınızda kimse koruyamaz!” ifadelerine yer vererek, vatandaşlardan aşı olmak için acele etmelerini istedi.

Şimdi gözler İl Pandemi Kurulu’na çevrildi. Artan vaka sayıları ile ilgili yeni tedbirler alınıp alınmayacağı tartışılıyor. Vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde yeniden hafta sonu yasakları gelebileceği dile getiriliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz