Gaziantep’te yeni korona virüs kararları

Gaziantep’te yeni korona virüs kararları
Telgraf Haber Merkezi
27 Kasım 2020 / 22:13

Valilikten yapılan açıklamada, "Personel, işçi vs. servis / taşımacılık hizmeti veren araçlara 15 Aralık 2020 tarihine  kadar süre verilerek kamera takılması zorunluluğunun getirilmesine ve paket servislerin yol kenarında ve dış alanlarda  toplu şekilde yenilmesinin yasaklanmasına karar verildi" denildi. 

27.11.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi  Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut GÜL  başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır. Koronavirüs salgınının etkileri ve vaka artışları tüm Dünyada halen devam etmekte  olup özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı, birçok Avrupa  ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmemelerine yönelik yeni tedbirlerin alındığı  görülmektedir.  Ülkemizde de koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından  oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın  yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat  döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri  ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken ek  kurallar ve önlemler belirlenmekte ve uygulamaya geçirilmektedir.

TOPLU YEMEK YASAK

 Sadece Paket Servis veya gel-al hizmeti veren Restoran, lokanta, pastane, kafe,  kafeterya gibi yeme-içme yerlerinden alınan paket servislerin yol kenarında ve dış alanlarda  toplu şekilde yenilmesinin yasaklanmasına,  - İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları gereğince; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında  kapatılan çay ocaklarına rağmen, bulaş riskini artıracak şekilde çay vb. içeceklerin personelin  kendisi tarafından hazırlanmasının ve poğaça vb. kahvaltılıkların birden fazla kişi ile bir araya  gelinerek tüketilmesinin yasaklanmasına,

SERVİSLERE KAMERA ZORUNLULUĞU

Personel, işçi vs. servis / taşımacılık hizmeti veren araçlara 15 Aralık 2020 tarihine kadar süre verilerek kamera takılması zorunluluğunun getirilmesine  Vefat eden kişilerin cenaze namazı ile defin işlemine katılımın, birinci derece  yakınlardan oluşan 15 kişi(din görevlileri ile defin işlemini yapan personel hariç) ile sınırlandırılması uygulamasının devamına ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı(mezarlıklar  Müdürlüğü) nca gerekli tedbirlerin alınmasına,  Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha  Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecektir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz