Gençlerimiz ülkeyi neden terk ediyor? Empati yeteneğimizi kaybettik

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı hukukçu Hüseyin Baş, ülke olarak empati yapma yeteneğimizi kaybettiğimize dikkat çekti.

Gençlerimiz ülkeyi neden terk ediyor? Empati yeteneğimizi kaybettik
Telgraf Haber Merkezi
20 Temmuz 2020 / 20:34

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı hukukçu Hüseyin Baş, ülke olarak empati yapma yeteneğimizi kaybettiğimize dikkat çekti.

Türkiye’deki en büyük sorununun empati kurabilme yeteneğinin kaybedilmiş olması olduğunu belirten Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı hukukçu Hüseyin Baş, “Bugün bir baba çocuğuna pantolon alamadığı için intihar ediyor. Askerimiz sınırda şehit oluyor. Hiç ölümü düşündük mü? Hiç kendimizi onların yerine koyduk mu? Biz empati kuramıyoruz, kurmuyoruz. Birçok sebep sayılabilir, ama vakıa ortada böyle bir özelliğimiz kalmadı. Hem diyoruz ki; insanlara adaleti sağlayacağız, hem diyoruz ki; Peygamberimiz ‘kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma’ hem de her türlü adaletsizliğin daniskasını yapabiliyoruz. Yani bizim empati yeteneğimizden yoksun kalmamız esasında ciddi bir adaletsizlik doğuruyor. Buradan hareketle Türkiye’de bir empati problemi var, eğitim sorunu var ve de ciddi bir adalet problemi var. Ekonomi kötü ve başka problemlerimiz de var. Türkiye’de para olmadığı için mi biz bu haldeyiz? Para olmadığı için mi insanlar dileniyor? Hayır var. Ama biz başkalarının hakkını yiyip yemediğimizi hiç kendimize sormuyoruz. Bu yüzden ciddi problemler yaşıyoruz. Bizim de idealimiz bu ciddi problemleri çözüme kavuşturmak olacaktır” dedi.

“Gençlerimize önem vermemiz gerekiyor “

Emperyalist güçlerin bir ülkeyi ele geçirmek istediklerinde ilk adımlarının o ülkenin eğitim sistemini ele geçirmek olduğuna vurgu yapan BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durumu şu sözlerle anlattı:

“Atatürk’ün vefatından sonra geçen 80-90 yıl ileri değil, sanki 1000 yıl geri gitmiş gibiyiz. Biz aynı insanlarla birlikte eğitim alıyoruz, ama aynı eğitimi alan insanlar olarak ne yazık ki aynı şeyleri yapamıyoruz. Çünkü Türkiye’de ciddi bir eğitim sorunu var. Gençler neden Türkiye’den gitmek istiyor? Bunun nedenini anlıyor muyuz? Türkiye’yi yönetenler gençliği anlamıyor. Acil olarak empati yeteneğimizi geliştirerek, Türkiye’nin geleceği olan gençleri anlamamız gerekiyor. İyi bir eğitimle yeni nesilleri yetiştirmek zorundayız. Gençlerimize kendi projelerini hayata geçirebilecekleri bir ortam sağlamamız lazım. Onların potansiyellerini iş gücüyle birleştirebilmemiz lazım. Katma değer üretebileceğimiz, Türkiye’nin geleceğine damga vuracak proje hazırlamamız gerekiyor. Ki biz bu projenin de hazırlığı içerisindeyiz. Atatürk’ün ifade ettiği gibi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için canla başla mücadelemize devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz