Gençliksporlu Cihat Özbay

Futbolculuğu ve kişiliği ile örnek olan Cihat Özbay, Gençlikspor ile futbola ‘Merhaba’ dedi. Gençlikspor formasıyla sahalara veda eden Özbay, Gaziantep genç karmasının da değişmez isimlerinden birisiydi.

Gençliksporlu Cihat Özbay
Telgraf Spor Servisi
8 Nisan 2021 / 05:45

Futbolculuğu ve kişiliği ile örnek olan Cihat Özbay, Gençlikspor ile futbola ‘Merhaba’ dedi. Gençlikspor formasıyla sahalara veda eden Özbay, Gaziantep genç karmasının da değişmez isimlerinden birisiydi.

Cihat Özbay 1946 yılında Gaziantep’te doğdu. 1963 yılında Gençlikspor forması ile Zerdalılık Sahası’nda futbola başlayan Özbay, Gaziantep sahası yıkılana kadar bu takımda forma giydi. Daha sonra askere giden Özbay, futbol oynayacak saha kalmadığı için ve Gaziantep dışına gitmek istemediği için futbola veda etti. Özbay genç karmaların da değişmez isimlerinden birisiydi.

YAŞINI BÜYÜTTÜ LİSANS ÇIKARDI

Cihat Özbay çok küçük yaşlarda futbola başlamıştı. Sokak aralarında arkadaşları ile birlikte bez parçalarını yuvarlar ve top gibi yapıp oynarlardı. Daha sonra Zerdalılık sahasında Gençlikspor ile antremanlara çıkmaya başladı. Yaşı 18’den küçük olduğu için lisans çıkaramıyor ve maçlara çıkamıyordu. Bu nedenle yaşını büyültmesi gerekiyordu. Yargıtay Onursal Başkanı Mehmet Uygun o dönemlerde çok önemli bir futbol adamıydı ve onun da girişimleri ile mahkeme kararı ile yaşını büyülttürdü. Lisansını da acil olarak çıkaran Cihat Özbay, Gençlikspor’un Çınarlıspor ile oynadığı maça yetiştirildi ve ilk resmi maçına çıktı.

RADYO YAYININA KATILDI

Cihat Özbay döneminde amatör futbol büyük önem arz ederdi. Gerek futbolcular gerekse şehir halkı maçlara büyük ilgi gösterirdi. Cihat Özbay da grup maçları için Antakya maçına çıkacaktı. Takım olarak bir hafta bu maça hazırlandılar. Ancak yağmur nedeniyle maç bir gün tatil edildi. Ertesi gün oynanan maçta Özbay harika bir futbol sergileyerek dikkatleri üzerine çekti. Aynı gün iki defa radyoda canlı yayına katıldı. O maçı ve sonrasını futbol tarihine altın harflerle yazdırdı.

GAZİANTEP’TEN AYRILAMADI

Cihat Özbay şampiyon olan Kalespor ile takviye olarak Malatya’ya gitti. Eskiden Gaziantep şampiyonu olan takımlar diğer takımlardan oyuncu alabiliyordu. Cihat Özbay’da Kalespor şampiyon olduğunda bu takımda takviye olarak yer alırdı. Malatya’da Adafi takımı ile hazırlık maçı oynadılar. Orada Cihat güzel futboluyla Elazığlıların dikkatini çekti. Cihat’a transfer teklifinde bulundular. Ancak Cihat Özbay bu teklifi kabul etmedi ve Gaziantep’ten ayrılmayı göze alamadı.

UNUTAMADIĞI MAÇ

Cihat Özbay yine Kalespor’a takviye olarak alınmıştı ve takım grup maçları için Adana’ya gitti. O sırada başkan Kamil Apa idi. Adana’da çok sıcak bir hava vardı. Sıcak havada maça çıktılar. Aşırı sıcak hava tüm futbolcuları adeta çarpmıştı. Birçok oyuncu fenalık geçirdi. Cihat Özbay da güçlükle tamamladığı mücadeleyi hayatı boyunca unutamadığı maçlardan bir tanesi olarak hafızalarına kazıdı.

GOL ATTI ÖNÜ KESİLDİ

Gençlikspor’un unutulmaz futbolcularından olan Cihat Özbay Kalespor karşısına maça çıkmıştı. Çok zorlu ve önemli bir müsabakaydı. Cihat Özbay öylesine zorlu maçta birisi son dakikada olmak üzere 2 gol attı. Maç bitmişti. Akşamına Cihat Özbay gezdiği sırada Kalesporlular tarafından önü kesildi ve tehdit edildi. Sen bize nasıl iki gol atarsın, bir daha at da görelim gibi laflara maruz kaldı.

BEYEFENDİ BİR FUTBOLCUYDU

Cihat Özbay o dönemin futbolcuları arasında üstün yeteneğinin yanı sıra beyefendiliği ile de öne çıkmıştı. Gerek sahada gerekse saha dışında hep mütevazi kişiliğini korurdu. Onun beyefendiliği çok sevilmesine sebep olmuştu.

HAYATINDA HİÇ TRANSFER PARASI ALMADI

Cihat Özbay, yıllarını verdiği futboldan tek kuruş transfer parası almadı. Futbol oynamak bir sevdaydı onun için. Hep futbolla yatıp kalkardı. O nedenle asla maddiyat olarak bakmadı futbola. Bir maç yapmak dünyalara bedeldi onun için. Futbolu sevgisi için oynardı.

YOKLUKLARLA MÜCADELE ETTİ

Ne futbol oynayabilecek bir saha, ne de giyebilecekleri bir formaları vardı. Kendi imkanları ile futbol yaşantılarını sürdürmeye çalışırlardı.

Cihat Özbay da yokluklarla en fazla mücadele eden futbolculardan bir tanesiydi. Aile engeline ve maddi imkansızlıklara göğüs geren Değirmenci, sonunda amacına ulaştı ve Gaziantep’in unutulmayan futbolcuları arasına girmeyi başardı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz