Gönüllü gitti şehit oldu

Mehmet Fırat, 1974 yılında Gaziantep’in, Nizip ilçesinde dünyaya geldi.

Gönüllü gitti şehit oldu
Okan Çelik
16 Ekim 2020 / 21:13

Piyade Er Mehmet Fırat, 22.06.1994 tarihinde Siirt Eruh’ta teröristlerle girilen bir operasyon sırasında şehitlik mertebesine ulaştı. Usta Birliği İstanbul’a düşen Mehmet Fırat, gönüllü olarak doğu görevi istedi ve Siirt Eruh’a gönderildi. Aradan bir hafta geçmeden şehit haberi geldi.

OKUYAMADI, İŞE GİRDİ

Mehmet Fırat, 1974 yılında Gaziantep’in, Nizip ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Nizip’e bağlı Elifoğlu köyünde bitiren Mehmet, Bozan-Fatma çiftinin 10 çocuğundan bir tanesiydi. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okul hayatına devam edemedi. Küçük yaşlarda aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çivi fabrikasında işe girdi. Askere gidene kadar aynı fabrikada işçi olarak çalıştı.

GÖNÜLLÜ OLARAK DOĞUYA GİTTİ

Mehmet Fırat, Manisa Batıkışla’da acemi birliğini tamamladıktan sonra usta birliği için İstanbul’da görevlendirilmişti. Ancak kendisi hep doğuya gitmek istiyordu. Orada Vatan borcunu teröristlerle çatışarak ödemek istiyordu. Dağıtım izni sonrası gittiği İstanbul’da bir hafta kaldı. Gönüllü olarak doğuya gidecek askerler istendi. Mehmet Fırat en öne çıktı ve gönüllü olarak gitmek istediğini söyledi. Askerlik öncesi hayal ettiği doğu görevine gidiyordu artık.

BİR HAFTALIK İKEN ŞEHİT DÜŞTÜ

Bir haftalık İstanbul görevinin ardından Siirt Eruh’a gitmişti Mehmet Fırat. Daha gider gitmez çatışmalar ve operasyonların içerisinde buldu kendisini. Siirt’te 7’nci usta birliğinde ise 15’inci gününde çıkan bir çatışmada şehitlik mertebesine ulaştı. Sanki şehitlik Mehmet’i çağırmış gibiydi. Gönüllü olarak gitti ve bir haftasını doldurmadan şehit düştü.

ACI HABERİ KOMUTANI VERDİ

Mehmet’in şehit haberi üzerine birliğindeki komutanı Gaziantep’e geldi ve şehit haberini bizzat kendisi vermek istedi. Baba Bozan işteydi. Hemen komşusuyla haber gönderdiler ve eve gelmesini istediler. Bozan eve geldiğinde askerleri gördü. Oğlunun komutanı, “Nasılsın? Ben oğlun Mehmet’in komutanıyım. Gelip sizi tanımak istedim” dedi ve babayla bir süre sohbet etti. Sonra da “Acı ama ne yazık ki, Bozan’ı bir çatışmada kaybettik. Başınız sağolsun” dedi. Baba Bozan ve annesi Fatma şoka girmişti. Daha bir hafta önce oğullarını güleoynaya uğurlamışlardı.

SÖZLENİP ASKERE GİTMİŞTİ

Mehmet Fırat askere gitmeden önce sözlenmişti. Vatani görevini tamamladıktan sonra da evlenecekti. Büyük hayalleri vardı. Gitmeden önce de ev eşyalarını almaya başlamıştı. Sözlüsü ile hayaller kuruyordu. Dağıtım iznine geldiğinde de, “Bakın acemi birliğim göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Usta birliğimi de hemen tamamlar dönerim” demişti. Ancak usta birliğine gittikten sonra henüz bir hafta geçmeden şehit düştü.

YASA BOĞDU

Mehmet Fırat 10 çocuklu bir ailenin evladıydı. Bu yüzden kalabalığı sever, insanlara hep iyilik etmeyi paylaşmayı isterdi. Askere gitmeden önce de gittikten sonra da eline ne geçse yanındakiyle paylaşırdı. O yüzden çok sevilen bir kişiliği vardı. Onun ani ölümü tüm sevdiklerini yıkmıştı adeta. Bir çoğu inanamadı. Bu kadar iyi bir insan ölemez bu yaşta diye uzun süre şoktan çıkamadı. Ancak ne yazık ki hayatın acı gerçekleri buydu. Mehmet Fırat artık bir şehitti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz