Güçlü Parola Oluşturma - Zayıf ve Güçlü Parola Örnekleri

Parolalar, bilgisayar, Wi-Fi ağı ve kişisel bilgilere istenmeyen kişi veya kişilerin erişimini engellemek için kullanılan bir siber güvenlik önlemiidir.

Güçlü Parola Oluşturma - Zayıf ve Güçlü Parola Örnekleri
Telgraf Haber Merkezi
12 Mayıs 2022 / 00:26

Parolalar, bilgisayar, Wi-Fi ağı ve kişisel bilgilere istenmeyen kişi veya kişilerin erişimini engellemek için kullanılan bir siber güvenlik önlemiidir. Parolanız ne kadar güçlü olursa, bilgisayar ve online hesaplarınız siber saldırganların saldırılarından o kadar korunur. Güçlü parolalar oluşturmak ve parola güvenliğinizi sağlamak online hesaplarınızın çalınmasını engellemeye büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

1.   Türkiye’de En Çok Kullanılan Parolalar

ExpressVPN’in yayınladığı infografiğe göre, Türkçe konuşanlar arasında en çok kullanılan ilk 10 parola aşağıdaki gibi:

 1. 123456
 2. 123456789
 3. 123123
 4. 12345
 5. 12345678
 6. 1234
 7. Welcome
 8. 111111
 9. 1234567890
 10. anathema

Türkiye’de en çok kullanılan ilk 10 parolanın her biri zayıf parolalara örnek teşkil ediyor. Zayıf bir parola, ardışık rakam içerir; aynı 123456 ve benzerleri gibi. 111111 ve welcome gibi parolalar tahmin edilmesi ve kırılması çok kolay parolalardır.

Aynı araştırmada yer alan dünya genelinde en çok kullanılan parolaların infografiğini aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Yukarıdaki infografikte dünya genelinde en çok kullanılan ve ilginç olan parolaları görüyoruz. Bu infografikteki bilgiler, ülkelerden ziyade kullanılan dile göre elde edilmiştir.

İnfografiği incelediğimizde, İzlanda’da en yaygın şekilde kullanılan parolalardan birinin kassi olduğunu görüyoruz; kassi Türkçe’de kutu demek. İtalya’da futbol takımı Juventus yaygın bir şekilde parola olarak kullanılıyor. Diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılan parolaları da incelediğimizde, dünya genelinde genel olarak zayıf parolaların kullanıldığını söyleyebiliriz.

2. Güçlü Parola Oluşturma

Güçlü parola oluşturmak, sizi veri ihlallerinden ve online kimlik hırsızlığından büyük ölçüde koruyacaktır. Güçlü parola nasıl oluşturulur?

 • Güçlü parola rastgele rakam ve harf kombinasyonları içerir.
 • Güçlü parolalar bir anlam ifade etmez. Güçlü parolalar, anlamı olan kelimeler içermez.
 • Güçlü parolalar büyük/küçük harf kombinasyonları içerir.
 • Güçlü parolalar ardışık rakam içermez.
 • Güçlü parolalarda aynı rakam ve harf tekrarı olmaz.
 • Güçlü parolalar, klavyedeki tuşların dizilimini içermez.
 • Güçlü parolalar, uzundur. Güçlü bir parola en az 12 karakter olmalıdır.

Güçlü bir parola oluşturmak için rastgele parola oluşturucuları ve parola yöneticilerini tercih edebilirsiniz. 

Güçlü Parola Örnekleri 

12 karakterli bir parolanın kırılması üç yıla kadar sürebilir. Parolanızda kullanacağınız her rastgele karakter, olası kombinasyonları arttırır. Bu yüzden, olabildiğince uzun karakterli parolalar oluşturmalısınız. 14 karakterli güçlü parola örneklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz:

 1. >xP~7zQ3],Jb+p
 2. !y4t$/mq9:aKPg
 3. Jiv4J2,N?.w/f3
 4. fdE)5WnrfJ&kee
 5. &zB&3n/P?(Z6*f
 6. 7uV)L=PNxxsr3s
 7. >y}yU8PxK[H!i%
 8. h,7Q~tizR!(u_V
 9. s6=(qe$-wRcM/|
 10. uohFE<}4{YXS?5 

Yukarıdaki parola örnekleri birer güçlü paroladır. 14 karakterli bu parolaların kırılması üç yüz yıldan uzun sürebilir. Örneklerden görüldüğü üzere, güçlü bir parola ardışık rakam ve harf içermez. Güçlü parolalar, olabildiğince karmaşıktır.

3. Parola Yönetimi ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA)

Güçlü parolalar karmaşık olduğunuz için onları hatırlamanız kolay olmayacaktır. Bu yüzden, bir parola yöneticisinden yararlanmalısınız. Parolalarınızı bir not defterine veya bilgisayar/akıllı telefonunuzun notlarına kaydetmekten kaçının. Bir parola yöneticisi size güçlü parola önerilerinde bulunur, parolanız internete sızdığında sizi bilgilendirir ve parolalarınızı güvende tutar.

Online hesaplarınızın çalınmasını engellemek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) kullanmalısınız. Parolanızı bir şekilde ele geçiren bir kişinin hesabınızı çalmanızı engelleyecek tek şey iki faktörlü kimlik doğrulamadır. 2FA, hesabınıza girerken paroladan sonra bir kod istenmesidir. Bu kodu SMS, e -posta veya authenticator uygulamaları aracılığıyla alırsınız. Authenticator uygulamaları 2FA için en güvenli yöntemdir. Google Authenticator veya Microsoft Authenticator’ı kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz