Güneydoğu Birlik yeniden açılmalı

Fıstık üreticileri, “Biz kazanmıyoruz” dedi. Stokçuları suçlayan komisyoncular kooperatifleşme istedi.

Güneydoğu Birlik yeniden açılmalı
Cihat Öztürk
8 Ağustos 2018 / 08:07

Gazetemizin araladığı fıstık dosyasında fıstık üreticilerinin temel şikayeti ürettikleri üründen yeterli düzeyde para kazanamadıkları yönünde. Üreticiler girdi maliyetlerinin artmasına paralell olarak fıstık fiyatının artmadığını belirtiyor.

Fıstık üreticileri ile tüccarlar arasındaki bağı kuran komisyoncular ise  fiyattaki istikrarsızlığı stokçulara bağlıyor. Komisyoncular, sorunun çözümünün kooperatifleşmeden geçeceğine inanıyor.

Fıstık üreticileri, komisyoncular ve tüccarların yanında fıstığı işleyen sanayiciler de şikayetçi. .  Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar ‘Güneydoğu Birlikyeniden kurulsun’ çağrısı yaparak “ bu mümkün değilse TMO’nun fıstık almasını sağlamalıyız” diye konuştu.

Başkan Uçar, eskiden üretici ve tüketicinin can simidi olan Güneydoğu Birlik’in yeniden açılması önerisinde bulundu. Uçar, fıstık fiyatlarındaki yıllara göre dalgalanmanın nedenini, hasadın 1 yıl olup bir yıl olmaması olduğunu söyledi.

‘2017’nin mahsulü son 10 yılın en az mahsulüydü’ diyen Uçar, “Geçmiş yıllarda bu nasıl dengeleniyordu? Güneydoğu Birliğimiz vardı, kırmızı kabuklu fıstık alırdı. Ürünün reel değeri vardı. Türkiye ve Dünya piyasalarında bir reel değeri vardır. Bu reel değerin altına düştüğün an Güneydoğu Birlik çıkardı, o zaman rekolteler azdı, 10 bin ton fıstık alırdı. Fıstık kaça gidiyordu(kırmızı kabuklu için söylüyorum) pazarda 22 TL’ye 25 TL’ye alıyorum derdi. Ama Güneydoğu Birlik’tekötü bir yönetim anlayışı olduğundan dolayı bu sistem çok uzun sürmedi. Bu sistem hem tüketiciyi hem de üreticiyi koruyan bir yöntemdi. Tüketicinin ve Üreticinin tekrar korunması için birliğin tekrar kurulması şart” ifadelerini kullandı.

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ FISTIK ALSIN

Bu yıl üreticinin kırmızı kabukluda 40 TL’yi, kavlak fıstık da 60 TL’yi gördüğü için, ürününü daha pahalıya satmak istediğini belirten Uçar’a göre “fiyatlar bu sene için söylüyorum hasat çok olduğu için 15 veya 20 TL de olmamalı, 25 veya 30 TL’lerde olmalı. Toprak Mahsulleri Ofisi gelir 20 bin veya 30 bin ton fıstık alır bu iş biter. Yarın da bize bu banka faiziyle birlikte satabilir. Denge ancak bu şekilde sağlanabilir.”

ABARTILDIĞI GİBİ PARA KAZANMIYORUZ

Komisyoncuların “fıstıktan çok para kazanıyorlar lafının hikaye olduğunu ifade eden Uçar, para kazanılsa Gaziantep’in büyük sanayicileri fıstık işine girer. Ben 35 yıldır fıstıkçıyım geçen yıl para kazanmadım. Geçen yıl ki o fiyat yükselmelerinde bir çok firma fıstıklı üretimi bıraktı. Bu da komisyoncuları vurdu. Biz bu şekilde nasıl para kazanacağız?”

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ NE İŞ YAPIYOR?

Çözümün tarım arazilerinin birleştirilmesinde olduğunu söyleyen Uçar, “o olmazsa kooperatif kurulmalı. Köyde bakkal idare edemeyen kişi gelmiş kooperatife yönetim kurulu üyesi olmuş. Sağa sola yakınlarına kurumu peşkeş çektiler. Biz de Tarım İl Müdürlüğü ne iş yapıyor kimse bilmiyor? Bilen varsa beri gelsin” diye ifade etti.

ÜRÜN FARKLILIĞI DA FİYATLARI YÜKSELTİYOR

Fıstıkta yıllara göre fiyat farklılığını rekolteye bağlayan, Komisyoncı Zekeriya Gümüş ise, “bir de ambarcılar var, ambarcı dediğimiz kişiler stokçular. Bu etkenler fiyatları etkileyen en önemli nedenler. Örneğin bu yıl rekolte çok yüksek. Bu defa da rekolte yüksek olduğu halde bölge bölge ürün farklılığı söz konusu. Adıyaman, Maraş bölgesinin kalitesi düşük. Barak ve Birecik bölgesinin ürünü kaliteli. Bu yüzden de fiyat farklılığı söz konusu.”

FISTIĞIN PAZAR ALANI GENİŞLEDİ

Büyük tüccarların fıstık fiyatlarıyla en fazla oynayan kişiler olduğunu aktaran Gümüş, “fıstığı piyasadan topluyorlar, piyasa sıkışınca azar azar fıstığı sürüyorlar piyasaya bu da ne yapıyor, fıstığın fiyatlarının tavan yapmasını sağlıyor. Bu yıl Ocak ayına kadar fiyatlar yükselmez. Ocak’tan sonra fiyatlar yükselir diye tahmin ediyorum. Fıstığın piyasa değeri yükseldi. Dış pazar ihracatı artıyor. Fiyatlar bu yüzden de artar Ocak’tan itibaren.”

Üreticinin bu işten kazanması için kooperatifleşme örgütlenmesinin şart olduğu vurgulayan Gümüş, “her bölgenin kendisine ait kooperatifi olması lazım. Üretici ürünü üzerinden desteklenmeli. Çiftçi mağdur edilirse üretim durma noktasına gelir. Dolu vuruyor, gübre ve su masrafı artıyor. Bu konularda üretici desteklenmezse nasıl dönecek bu çark?”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz