Hakem dövdü futbolculuk hayatı bitti

Gaziantep’in ‘Toto Ali’ lakaplı futbolcusu Ali Özbilginer’in 10 yıllık futbolculuk hayatı hakem dövdüğü için bitti. En iyi futbolculardan birisi olarak gösterilirken aldığı 3 yıllık ceza futboldan kopardı onu.

Hakem dövdü futbolculuk hayatı bitti
Okan Çelik
9 Temmuz 2020 / 09:06

Ali Özbilginer kimdir?

 

1949 yılında Gaziantep’te doğdu Ali Özbilginer. Gaziantep’in sayılı futbolcuları arasında gösterilen abisi Ahmet Özbilginer’in sayesinde 14 yaşında futbol topu ile tanıştı ve Gençlikspor forması giymeye başladı. Tam 10 yıl Gençlikspor forması giydi. Henüz Gaziantepspor kurulmadığı için genç yaşta Gaziantep genç karmasının değişmez elemanları arasına girmeyi başardı. 24 yaşına geldiğinde bir karşılaşmada takım arkadaşı ile birlikte hakemi dövdüğü için 3 yıl ceza aldı. 3 yıl ceza alan Ali Özbilginer, canı gibi sevdiği futboldan da kopmak zorunda kaldı. 59 yaşındaki Ali Özbilginer futbolu bıraktıktan sonra hala devam ettirdiği kebapçılık mesleğine adadı kendisini. Tıpkı futbolda olduğu gibi kebapçılıkta da Gaziantep’in sayılı isimlerinden biri olmayı başardı Ali Özbilginer.

 

BANA KÜÇÜK TOTO DEDİLER

Gaziantep futbolunun sayılı futbolcularından birisi olarak gösterilen Ahmet Özbilginer’in (Toto) Gençlikspor’a götürmesiyle futbola başlayan Ali Özbilginer, hemen küçük toto lakabını aldı. Toto lakabını abisinden aldığını belirten Özbilginer, “Abimin futbol oynadığı dönemde İtalya’nın ünlü bir sanatçısı varmış. Abim de ona çok benzermiş. O nedenle abime Toto lakabını takmışlar. Çünkü o dönemde hemen hemen tüm futbolcuların bir lakabı vardı. Bende futbola başlayınca abimden dolayı küçük toto olarak anıldım” diye konuştu.

FUTBOLCU OLMAK YÜREK İSTERDİ

Geçmişe yönelik yaptığımız yolculuk sırasında oldukça duygusal anlar yaşadı Toto Ali. Eskiden futbolcu olmanın çok yetenekli olmanın yanında, çok da özveri isteyen bir sevda olduğunu dile getiren Özbilginer, “Saha yoktu. Para zaten hep arka planda kalırdı. Tarla gibi sahalarda futbol oynardık. O sahalarda bırakın futbol oynamayı, yürümek dahi çok zordu. Eğer futbolcu isen herşeyi göze alman gerekiyordu. Biz canımız pahasına futbol oynamayı göze alırdık. Şimdiki imkanlar bizlerde olsaydı, dünya futboluna çok büyük yıldızlar sunardık” diye konuştu.

KARMAYA GİRMEK ÇOK ZORDU

Eskiden Gaziantepspor’un daha profesyonel ligde olmaması nedeniyle Gaziantep karmasının oluşturulduğunu belirten Ali Özbilginer, “Ben Gaziantep genç karmasında yer alırdım. O zamanda karmaya girmek için çok yetenekli olman gerekirdi. 2-3 bin tane gencin arasında karma seçilirdi. O yıllardaki Gaziantep karmasına baktığınızda sonradan Türk futboluna ne kadar büyük ismi kazandırdığını da görürsünüz” şeklinde konuştu.

ÇOK ERKEN VEDA ETTİ

Futbola çok erken veda etti, Ali Özbilginer. 10 yıllık futbol hayatı sonrasında bir karşılaşmada hakemi dövdü diye tam 3 yıl ceza aldı. O ceza ile birlikte futbolu bıraktı ve kebapçılık mesleğine döndü. Futboldan aldığı ceza yüzünden kopmanın acısını hala yüreğinde hissettiğini dile getiren Özbilginer, “İnsan gençlik yıllarında kendisine hakim olamıyor. Haklı da olsa haksız da tepkisi sert olabiliyor. Bende çok gençtim ve hırsımın kurbanı oldum. Aldığım ceza ile futbolculuk hayatım değil, hayallerim de yıkıldı” diye konuştu.

GAZİANTEPLİLER DIŞLANIRDI

Gaziantepspor’un ilk kurulduğu yıllarda idarecilerin Gaziantepli olan futbolcuları dışladığını belirten Özbilginer, bu tabuyu yıkmak için çok büyük mücadeleler verdiklerini söyledi. Özbilginer, “Gaziantep’li futbolcular hep dışlanırdı. Biz bunun mücadelesini çok verdik. Gaziantepli futbolcular olarak büyük abilerimizin de katkıları ile çok mücadele ettik” diye konuştu.

GAZİANTEPLİ FUTBOLCULARIN GÜCÜNÜ GÖSTERDİK

Ali Özbilginer, Gaziantepli futbolcuların gücünü gösterdikleri anısını ise şu şekilde anlatıyor:

“Gaziantepli futbolcuların oynaması için Mehmet Uygun, Celal Doğan, Ali Saner, Hayri Demircioğlu, Esat Ekici, Safçı Aziz, Ömer Varlık önderliğinde birlik ve beraberlik içinde Gençlikspor’u kurduk. İçlerinde Fenerbahçe’ye giden kaleci Yaşar’ın da bulunduğu, Feridun, Necmettin, Serdar, Ali Ayhan, Necdet, Naif gibi oyuncuların bulunduğu Gaziantepspor’u yenerek şampiyon olduk ve dışlanan Gaziantepli futbolcuların gücünü 15 bin kişinin izlediği karşılaşmada gösterdik” diye konuştu. 

ELLERİNDEKİ İMKANLARI İYİ DEĞERLENDİRSİNLER

Günümüz futbolcularının ellerindeki imkanları iyi değerlendirmeleri konusunda uyaran Toto Ali, “Bizim zamanımızda bırakın çim sahayı toprak sahalar dahi tarla gibiydi. Herkes çıkıp futbol oynayamazdı. Kulüp binası diye birşey yoktu. Maddi imkanlar çok kısıtlıydı. Futbol oynamak için şartlar çok olumsuzdu. Ancak biz içimizdeki futbol aşkı ile oynardık. Şimdi ise son derece güzel çim sahalar, 5 yıldızlı otellerde kamp yapmalar, her türlü maddi imkanlar mevcut. Günümüz futbolcuları ellerindeki bu fırsatı çok iyi değerlendirsinler” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz