Heyecan dorukta

Siyasi partiler milletvekili aday listelerini 21 Mayıs saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna(YSK) teslim edecek. Aday adayları Ankara’yı mekan edinirken, kulis çalışmaları da tam gaz sürüyor.

Heyecan dorukta
Okan Çelik
17 Mayıs 2018 / 08:25

Gaziantep’te siyasi partiler ve milletvekili adayları nefeslerini tuttu ve aday listelerinin açıklanmasını bekliyor. 149 aday adayı ile en fazla başvurunun yapıldığı Ak Parti, aday bolluğuna rağmen en rahat konumdaki parti.

71 başvurunun yapıldığı İYİ Parti ile 31 başvurunun yapıldığı CHP’de ise, listelerin belirlenmesinin ardından sıkıntı yaşanabileceğin dile getiriliyor. Listeye girmek için Ankara’yı mekan edinen milletvekili aday adayları, kulis çalışmaları ve üst düzey siyasetçilere yönelik baskılarını da artırmış durumdalar. 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday listelerinde son rötuşlar yapılıyor. Siyasi partilerin adaylarının başvuru belgelerindeki eksikleri tamamlamalarının son tarihi ise 25 Mayıs, Milletvekili geçici aday listesi 26 Mayıs’ta YSK tarafından Resmi Gazete’de yayımlanacak.

AK PARTİ RAHAT

24 Haziran seçimleri öncesinde en fazla başvurunun yapıldığı Ak Parti, aday bolluğuna rağmen en rahat parti konumunda. Önceki seçimlerde de aday listelerinin belli olmasının ardından hiçbir sorun ve tepkiyle karşılaşmayan Ak Parti’de 14 kişilik listeye giremeyenlerin de parti çalışmalarında yer almasına ve tepki göstermemesine kesin gözle bakılıyor. O yüzden Ak Parti’nin aday belirlemede daha rahat davrandığı belirtiliyor. AB Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Ali Şahin, eski vekillerden Derya Bakbak, Kültür Bakanlığında Daire Başkanlığı görevini yürüten Hakan Tanrıöver ve Abdullah Tancan isimlerinin listede yeni alacak isimlerin başında gelmesi bekleniyor. Mevcut vekillerden Nejat Koçer ve Mehmet Erdoğan’ın da listede olmasına muhtemel olarak bakılıyor.

CHP’DE İLK ÜÇ SIKINTISI

Her seçim döneminde olduğu gibi 24 Haziran seçimleri öncesinde de CHP sancılı bir süreç yaşıyor. Aday belirlemede genel merkezin de zorlandığı ve nasıl bir liste oluşturacağının çalışmalarına devam ettiği belirtildi. Mevcut vekiller Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ ile parti tabanında sevilen isim olan Ali Peri’nin ilk üç sıra için inanılmaz mücadele verdiği ve en az ikisinin ilk üç sırada olacağı belirtildi. Genel merkezin ilk üç sırayı oluşturmak için görüşmeler yaptığı gelen haberler arasında. CHP(nin Gaziantep’te 3 milletvekili çıkarabileceği söylentileri de diğer adayların da ilk üç sıraya girebilmek için gayretlerini artırdı. Aday adayları genel merkezde güçlü isimlerle temas haline geçerek listede iyi bir yer bulma gayretinde.

MHP SIKINTILI

MHP’de genel merkezin kararına saygı duyulacağı açıklansa da ithal aday konusunda büyük sıkıntılar olduğu belirtildi. Parti içerisinde önemli bir bölümün ithal aday istemediği ancak genel merkezin de bu konuda istekli olduğu dile getirildi. MHP tabanında önceki seçimler örnek gösterilerek, ulaşabilecekleri bir isim istedikleri ve o yüzden Gaziantep teşkilatından isimlerin listede yer almasını istedikleri dile getirildi. 21 Mayıs tarihinde aday listesini teslim edecek olan MHP’de ilk sıra savaşı o güne kadar sürecek.

İYİ PARTİ KAPALI KUTU

Aday listeleri ile ilgili olarak net isim verilemeyen tek parti ise İYİ Parti. 71 aday adayı arasından kimleri nasıl aday göstereceği belli olmayan İYİ Parti’de KADIN ADAYLAR ARASINDA Emine Aybüken Yıldırım ismi öne çıkıyor. Kadın adaylara önemli ölçüde yer vermesi beklenen İYİ Parti, genç ve eğitimli isimleri listeye koymaya hazırlanıyor. Ümit Özdağ’ın ise Gaziantep’ten seçime girmeyeceği ve başka bir ilden aday olabileceği söyleniyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz