HKÜ’den KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Fahri Doktora

HKÜ’den KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Fahri Doktora
Telgraf Haber Merkezi
28 Ekim 2021 / 07:00

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan “2021-2022 Akademik Yılı Açılış ve Ödül Töreni”nde öğrencilerle bir araya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, “Fahri Bilim Doktoru” unvanı tevcih edildi ve ilk dersin ardından, 2020 yılında üniversitenin akademik performansına en çok katkı sunan akademisyenler ödüllendirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 2021-2022 Akademik Yılı Açılış ve Ödül Töreni’nde, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Senatosu kararı ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” alanında “Fahri Bilim Doktoru” unvanı tevcih edildi. Fahri doktora tevcih töreninin ardından Cumhurbaşkanı Tatar, HKÜ Öğrencileri ile “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türklerinin Ada’da Varoluş Mücadelesi” konulu ilk açılış dersini gerçekleştirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Bugün sizlerle büyük başarılara imza atmış olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde bulunmaktan çok mutluyum. Yeni akademik yılın çok başarılı geçmesini temenni ediyorum.“ diye belirten Tatar “Cumhurbaşkanı olarak asli görevim; devleti, egemenliği, halkın hak ve çıkarlarını korumak ve anavatan Türkiye ile olan sarsılmaz bağları daha da güçlendirmektir. Anavatan Türkiye ile belirlediğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Türkiye ile Kıbrıs Türk halkı et ve tırnak gibidir" diyerek Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’nin geçmişten bugüne siyasi ilişkilerini anlattı.

Açılışta katılımcılara hitap eden HKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Cemal Kalyoncu: "Tarihi İpek Yolu üzerinde kurulu modern eğitim yuvamızda, eğitim öğretim konusunda mümkün olan en iyi imkânları sağlamanın gayreti içerisindeyiz. Başarılı bilimsel çalışmalarıyla üniversitemizi temsil eden; ülkenin, bölgenin ve Gaziantep’in gelişmesine öncülük ederek eğitime katkı sağlayan değerli öğretim üyelerimizin, başarılarını yeni akademik dönemde de sürdürülebilir kılacaklarından emin olarak kendilerini yürekten kutluyorum. 12 yıl önce eğitim hayatına başlayan Üniversitemizden bugüne kadar 13 bin 163 öğrencimizi mezun ettik. Mezun olan öğrencilerimizle iş hayatının her sektöründe, bünyemiz içindeki şirketlerimizde ve fabrikamızda zaman zaman karşılaşıyor ve hepsiyle gurur duyuyorum. İyi eğitilmiş, bilgi teknolojilerini kullanabilen, üretkenliği yüksek, nitelikli işgücünün her zaman kalkınmada rolü önemlidir. Sizlerin de edineceğiniz bilgi ve donanımla ülkemize büyük katkılar sunacağınızdan eminim" ifadelerini kullandı.

Açılışta konuşan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; "Geçtiğimiz yıl COVID-19 salgını sürecinde, uyguladığı hibriteğitim modeli örnek olan ve bu yıl yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte, üniversite tercih dönemi sonrasında %95 yerleştirme doluluk oranı ile dikkatleri üzerine çeken üniversitemizin 2021-2022 Akademik Yılı açılışını yapmanın heyecanını yaşıyoruz. HKÜ olarak; toplum, sanayi, şehrimiz, bölgemiz ve ülkemize değer üretmek için var gücümüzle çalışıyoruz, ülkesi ve vatanı için çalışanları her daim takdir ediyoruz. Nitekim bugün, yapmış olduğu çalışmalarla KKTC’nin meşru haklarının savunulmasına ve Türkiye’nin Akdeniz’deki menfaatlerinin korunmasına büyük katkı sağlayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a ‘Fahri Doktor’ unvanı tevcih etmekten onur duyuyoruz. Ayrıca, gerçekleştirdikleri bilimsel faaliyetler ile üniversitemizin akademik performansına katkıda bulunan akademisyenlerimizi de ödüllendirerek yüreklendiriyoruz" dedi.

Katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan 'Kıbrıs Türküsü' resitalinin de yer aldığı törene; KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, HKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Cemal Kalyoncu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Mütevelli Heyet Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, protokol mensupları, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz