İbre, Başkülekçi’ye döndü

İyi Parti ile CHP ittifakının Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olarak Şerif Başkülekçi’ye teklif götürdüğü öne sürüldü.

İbre, Başkülekçi’ye döndü
Okan Çelik
9 Ocak 2019 / 08:30

CHP’nin Celal Doğan isminde şu ana kadar İYİ Parti’yi ikna edememesi nedeniyle ibre Başkülekçi’ye döndü. Başkülekçi’nin tecrübeli bir siyasetçi olması ve CHP tabanına da hitap eden bir isim olması adaylıkta öne çıkmasına sebep oluyor.

15 GÜNDÜR GÖRÜŞÜLÜYOR

31 Mart yerel seçimlerine 3 aydan az bir süre kalmasına rağmen Gaziantep’te İyi Parti-CHP ittifakının açıklanmaması her gün yeni iddiaların ortaya atılmasına sebep oluyor. Günlerce Celal Doğan ismi tartışılırken, İYİ Parti’nin ‘Tepki çeker’ düşüncesiyle bu isme sıcak bakmadığı ve yerine her kesime hitap edebilecek başka güçlü bir aday arayışında olduğu belirtildi. Anavatan Partisi iktidarı sırasında il başkanlığı görevi yürüten ve aday olarak da gösterilen Şerif Başkülekçi ile İYİ Parti yetkililerinin 15 gündür temas halinde olduğu dile getirildi. Başkülekçi’nin CHP tabanına da hitap ettiği ve Ak Parti içerisinde de çok sayıda ANAP’lı olduğu için oradan da oy getirebileceği dile getiriliyor. Başkülekçi’nin ANAP sonrası hiçbir partiye geçmemesi ve yıllardır siyasetten uzak durması da bu ismin çatı aday pozisyonunda gösterilebileceği dile getiriliyor. Başkülekçi’nin ise şu ana kadar her hangi bir açıklama yapmaması, “netleşmesini bekliyor” olarak değerlendirildi.

CHP YENİ YÖNETİMİNE SUNULACAK

Millet İttifakı görüşmeleri sonrasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının İYİ Parti’ye kalması ile birlikte ismi sürekli gündeme gelen Şerif Başkülekçi’nin kendisine yapılan teklife nasıl bir yanıt vereceği de merak konusu oldu. Celal Doğan’dan sonra FatmaŞahin’e karşı kazanma şansı olabilecek bir aday olarak gösterilen Şerif Başkülekçi’nin Ak Parti ve Saadet Partisi içerisinden de çok oy alabileceği dile getiriliyor. İyi Parti yetkililerinin ise Başkülekçi’ye teklif yaptığı ve vereceği cevaba göre diğer isimlere yöneleceği dile getirildi. İyi Parti’nin Başkülekçi ısrarındaki en büyük neden ise tecrübeli olması ve ANAP sonrası hiçbir parti ile aktif siyaset yapmaması. İYİ Parti il yönetiminin CHP’nin yeni başkan ve yönetimi belli olduktan sonra Başkülekçi konusunu görüşeceği de gelen haberler arasında.

EN GEÇ 15’İNDE AÇIKLANACAK

İYİ Parti Genel Merkezi’nin Gaziantep’le ilgili kararını CHP ile yaptığı görüşmeleri neticelendirdikten sonra açıklayacağı belirtildi. CHP ile İYİ Parti’nin ilçeleri nasıl paylaşacağı konusunda kesin karar verildikten sonra Büyükşehir adayı da açıklanacak. Açıklamanın en geç 15 Ocak Salı günkü grup toplantısında açıklanacağı belirtildi. CHP il yönetimi belli olduktan sonra meclis üyeliği listelerinin de son şeklinin verileceği bildirildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz