İlaçta dışa bağımlıyız

Gaziantep’te vatandaşlar son günlerde ilaç sıkıntısı yaşadığını ifade ediyor. Bazı vatandaşlar hayati önemdeki ilaçlar dahil olmak üzere günlük rutin ilaçlara bile ulaşamadıklarını ifade ediyor.

İlaçta dışa bağımlıyız
Cihat Öztürk
26 Ekim 2021 / 07:00

Gaziantep’te vatandaşlar son günlerde ilaç sıkıntısı yaşadığını ifade ediyor. Bazı vatandaşlar hayati önemdeki ilaçlar dahil olmak üzere günlük rutin ilaçlara bile ulaşamadıklarını ifade ediyor. Reçeteyle eczaneye giden vatandaşların doktor tarafından yazılan ilaçlara ulaşamadıkları dile getiriliyor. Gaziantep’te yaşanan ciddi bir ilaç sıkıntısı var mı? Sorun nerden kaynaklanıyor?  Gibi soruları ve Gaziantep’te artan bu ilaç sıkıntısı iddialarını CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ve Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci’yi sorduk.

SIKINTININ KAYNAĞI DÖVİZ OLABİLİR

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep’te yaşanan ilaç sıkıntılarıyla ilgili şunları söyledi: Zamla ilgili söylentiler var, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı ilaç firmaları ya ilaçları stokluyor ya da artan maliyetlerden dolayı üretim yapmıyor. İlaç firmalarının zam beklentisi var bundan ötürü de piyasaya ilaç vermeyebiliyorlar. İlaç sıkıntısını ecza depoları veya eczacıyla bir ilgisi yok. Türkiye gittikçe ilaç konusunda dışa bağımlı bir hale geldi. İthal ilaçlarda kullanım yüzde 60’larda. Bu da dışa bağımlılığı artırıyor. İlacın ülkeye katma değeri yok.

İlaç konusunda dışa bağımlılığı azaltıp millileşmemiz gerekiyor. İthal ilaç bize her dönemde sıkıntı oluşturacak. 

İLAÇTA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci ise, ”Bazı ilaç kalemlerinde anlamsız bir şekilde yokluk durumu var. Firmalar ya kotalarını oldurdular ya da üretim yapmıyorlar. Türkiye’de tükettiğimiz ilaçların yüzde 60’ı ithal. İlaçta dışa bağımlıyız. Şu an da ilaçta yokluk düzeyinde bir sıkıntı var ama yıl sonuna kadar böyle giderse sıkıntı yaşanabilir. Ama ben sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Sıkıntı yaşanıldığı söylenen ilaçlar bazen hayati öneme sahip ilaçlar da olabiliyor günlük rahatsızlıkları giderici ağrı kesici, grip gibi ilaçlar da olabiliyor. Şu an artan döviz fiyatlarıyla ilgili bir sıkıntının yaşandığını düşünmüyorum. İlaç fiyatlarına sene de bir defa zam yapılır. Onun da zamanı bellidir. Bazı ilaçların teminin de güçlük çekiyoruz. Az geliyor. Bunu etken maddesi aynı olan eş değer ilaçlarla gidermeye çalışıyoruz.”

“NÖBETÇİ ECZANELERİ UYARDIK”

Gaziantep’te nöbetçi eczanelerde yaşanan yoğunlukla ilgili de konuşan Demirci şunları dile getirdi: “Nöbetlerde yoğunluk oluyor. Bu da polikliniklerde yaşanan yoğunluğa bağlı olarak artıyor. Örneğin bu hafta yoğunluk yaşanmadı. Çünkü polikliniklerde yoğunluk fazla yoktu. Acillerdeki duruma bağlı olarak artış veya azalış yaşanıyor. Bu konuda da eczacılarımızı uyardık. Personel ve ekipman açıklarını gidermelerini istedik. İnsanlar özellikle nöbetçi eczanelerde sıra beklemek istemiyor. Veya durumdan kaynaklı acili yet olabiliyor. Bunu da gidermek için eczanelerimize gereken bildirimleri dediğim gibi yaptık.” 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz