‘İrlandalı dedem de İngilizleri kovmakla meşguldü’

Gaziantep Kalesini gezen İngiltere’nin Ankara Büyükleçisi Richard Moore, kendisini gezdiren rehberin Gaziantep’in gazilik unvanın alışını anlatırken zorlandığını görünce rehberi anlattığı bir hikayeyle rahatlattı.

‘İrlandalı dedem de İngilizleri kovmakla meşguldü’
Hasan Akpınar
6 Aralık 2017 / 08:06

Gaziantep Kalesi’ni gezen İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore kendisini gezdiren rehberin Gaziantep’in Gazilik unvanını nasıl aldığını anlatırken zorladığını görünce ‘Benim İrlandalı dedem de 1921 yılında İngilizleri kovmaya çalışmakla meşguldü’ diyerek rehberi rahatlattığını söyledi. 

Görev süresi sona eren İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Gaziantep’e de veda etti. Vali Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i de ziyaret eden Büyükelçi görüşmelerinden arta kalan zamanda Gaziantep Kalesi’ni gezdi. Moore ziyaretlerini ve gezisini sosyal medya hesaplarında da paylaştı. Moore bu sırada ilginç bir anekdotu da aktardı. Muhteşem Gaziantep Kalesi’ni rehber eşliğinde gezdiğini belirten Moore rehberin Gaziantep’in Gazilik unvanını nasıl aldığını bir İngiliz Büyükelçiye anlatmakta yani Fransız ve İngilizleri nasıl kovduğunu anlatmakta zorladığını söyledi. Moore “Rehber benim İrlandalı dedemin de 1921 yılında İngilizleri kovmaya çalışmakla meşgul olduğunu anlatınca rahatladı” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz