İş Hayatında Sizi Öne Geçirecek En Popüler Yüksek Lisans Bölümleri

Kariyer hayatına şimdiden yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle yüksek lisans yapmanız gerektiğini belirtelim.

İş Hayatında Sizi Öne Geçirecek En Popüler Yüksek Lisans Bölümleri
Telgraf Haber Merkezi
25 Kasım 2021 / 00:06

Kariyer hayatına şimdiden yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle yüksek lisans yapmanız gerektiğini belirtelim. Yüksek lisans eğitimi artık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Peki, iş yaşantınızda sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak olan en popüler yüksek lisans bölümlerinin hangileri olduğunu biliyor musunuz? İyi bir kariyer planlaması yapmak için bu popüler yüksek lisans bölümlerine de göz atmanızda fayda olacaktır.

Yüksek lisans programları arasında popülerlik kazananları ya da bir başka deyişle son dönemin yükselen yıldızları olan bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genel İşletme ve MBA
  • Pazarlama ve Marketing
  • Hukuk alan programları
  • Finans ve Muhasebe
  • Endüstri Mühendisliği
  • İşletme Mühendisliği
  • İnsan Kaynakları
  • Klinik ve Uygulamalı Psikoloji
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Uluslararası Ticaret

Elbette bu örnekleri çoğaltabiliriz ve kendi alanınızdan çok fazla uzaklaşmadan da yüksek lisans yapabileceğiniz programları bu listede görebilirsiniz. Yüksek lisans için ülkemizde eğitim veren üniversiteleri tercih etme zorunluluğunuzun olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Siz de çok sayıda genç gibi yurtdışında yüksek lisans eğitim almayı düşünebilirsiniz.

Herhangi bir sınava girmeden, sadece not ortalamanız ile kayıt yaptırmanızı sağlayacak olan üniversiteler ve yüksek lisans programlarının da olduğunu belirtmeliyiz. Hatta sınav hazırlıkları ile zaman kaybetmek istemeyenler sadece bu nedenle bile rotasını yurt dışına çevirebiliyor. Bir yandan yüksek lisans yaparken diğer yandan da farklı bir ülkeyi gezme ve yeni kültürlerle tanışma şansını elde etmek sizin için de cazip bir seçenek değil mi?

Yurt dışında yüksek lisans yaparken yabancı dil bilgisini de artırabilirsiniz. Hatta hangi ülkeyi seçmiş olursanız olun eğitim sürecinde pratik yapma şansına sahip olacağınızı da unutmayın. Günlük hayatınızda ister istemez yabancı dil konuşmak durumunda kalacaksınız ve bu da pratik yapma şansından fazlasıyla istifade etmeniz anlamına geliyor.

Ancak bu yolda bir rehbere ihtiyacınızın olduğunu da unutmayın. Hangi ülkeyi, hangi üniversiteyi ve hangi yüksek lisans programını tercih edebileceğiniz konusunda size yardımcı olması için öncelikle ICES Turkey internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yurt dışında eğitim dendiğinde ilk akla gelen platformlardan biri olan bu internet sitesinde yüksek lisans programları hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz