İşbirliği çağrısı

Gaziantep Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, dolardaki artışı fırsat bilerek zam yapan bazı marketlerin, cezaları firmalara ödettiğini savundu.

İşbirliği çağrısı
Okan Çelik
14 Eylül 2018 / 09:18

Değirmenci, “Suçu olmadığı halde firmalara, ya bu cezayı öde, ya da mallarını marketimde satmam deniliyor” dedi. Değirmenci, GTO ve Ticaret Müdürlüğü’ne de seslenerek fırsatçıların önünü kesmek için işbirliği çağrısı yaptı.

Değirmenci, döviz kurundaki artışı fırsat bilerek zam yağmuruna başlayan fırsatçılara karşı işbirliği çağrısı yaptı. Değirmenci, “Ticaret Odası ve Ticaret İl Müdürlüğü, derneğimizle işbirliği yapmalı. Şikayetler bize geliyor. Bu fırsatçılara acımayalım ve cezası kesilsin’ dedi. Son aylarda dolardaki önlenemeyen yükseliş sonrasında ithal olmayan ve dolarla bağlantısız ürünlere de gelen yağmur gibi zamlara karşı işbirliği çağrısı geldi. Tüketici Koruma Derneği’nin tüketicilerin ilk başvurduğu yer olduğuna dikkat çeken Değirmenci, “Bizlere çok sayıda şikayet geliyor. Kimler nerede nasıl fırsatçılık yapıyor gelen şikayetlere göre çok iyi biliyoruz. Ticaret Odası ve Ticaret İl Müdürlüğü bizimle işbirliği yapsın. Bizler kimler nerede nasıl fırsatçılık yapıyor iyi biliyoruz. Hep birlikte dolar artışını fırsata çevirenlere meydan vermeyelim. Bunlara cezaları kesilsin. Vatandaşın cebindeki iki üç kuruşa göz koyanlara acımayın” diye konuştu.

ESKİDEN ALDIKLARI ÜRÜNLERE ZAM YAPIYORLAR

Bakanlığın girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına almasının çok nemli bir adım olduğunu belirten Değirmenci, “Bu adımın yerini bulması için denetimler çok iyi yapılmalı. Üzerine gidilmeli. Daha fazla para kazanmak uğruna etkilenmediği halde zam yapanlara cezası kesilmeli. Eskiden aldığı ürünlere yeni zamlı almış gibi zam yapılması etik ve insani değil. Bu tür adımlara asla müsaade etmemeliyiz” dedi.

BAZI MARKETLER CEZALARI FİRMALARA ÖDETİYOR

Bazı marketlerin de kesilen cezalar karşısında firmalara ödetme yoluna gittiğini belirten Değirmenci, “Marketçiye ceza kesiliyor. Marketçi ise firmalara ulaşıp, bu cezayı siz ödeyeceksiniz. Yoksa bir daha malınızı sattırmam. İşinize geliyorsa diye tehdit ediyorlar. Bu durum karşısında da hiçbir suçu olmayan firmalar bu cezayı ödemek zorunda kalıyor. Aksi halde o marketler firmaların ürününü satmayacaklarını söylüyorlar. Denetimler yapılırken bu şekilde ikinci bir fırsatçılığa başvuran marketçilere hiç acımamak lazım. Kendi yaptığı fırsatçılığın kesilen cezasını da ödemiyor. Yine sesleniyorum, bu konuda şikayetleri alan derneğiz. İşbirliği ile çok daha başarılı bir denetim gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz