İşçilerden fedakarlık beklemeyin

KOOP-İŞ Gaziantep Şube Başkanı ve aynı zamanda TÜRK İŞ Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca düzenlediği basın toplantısında taşeron işçilerin kadroya kavuşmasının kararlı mücadeleleri sonucu ortaya çıktığını açıkladı.

İşçilerden fedakarlık beklemeyin
Cihat Öztürk
6 Aralık 2017 / 18:05

Sarıca, KOOP İŞ Gaziantep Şubesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taşeron işçilerin kamu işçisi sıfatıyla  istihdam edileceklerine ilişkin açıklamalarını değerlendi.

Sarıca yaptığı açıklamada: “Taşeron sistemi uzun yıllardır ülkemiz ve çalışma hayatı açısından kanayan bir yara haline gelmişti. Ülkemizde sendikalaşmanın gelişmesini engelleyen, işçilerin düşük ücret politikalarıyla, her türlü güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırılmalarına neden olan bu sisteme karşı, yıllardır büyük bir mücadele verdiklerini, bugün gelinen noktada, kamu işyerlerinde taşeron işçi olarak çalışan işçilerin, kamu işçisi olarak istihdam edileceklerinin açıklanması, bizim için mutluluk vericidir, dedi.

Sarıca , ülkede çalışanlar lehine kazanılmış ne kadar hak varsa, arkasında TÜRK-İŞ’in gücü ve etkisi olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: Taşeron konusu, TÜRK-İŞ tarafından her platformda dile getirilmiş, her fırsatta bu konuda girişimlerde bulunulmuştur. Nitekim taşeron işçilerinin sendikalaşmasının ve toplu sözleşme düzenine geçmesinin önü de TÜRK-İŞ ve KOOP-İş’in çalışmaları sonucunda gerçekleştiğini söyledi.

Taşeron düzenlemesiyle birlikte yaşanan bir diğer gelişmenin de, kamuda 5 ay 29 gün çalışan geçici işçilerle ilgili olduğunu söyleyen Sarıca, alınan bu kararla, bu geçici işçilerin çalışma sürelerinin de 9 ay 29 güne çıkarılacağını belirtti.

‘İŞÇİLERDEN FEDAKARLIK BEKLEMEYİN’

Asgari ücretin en düşük devlet memurları seviyesine gelmesi gerektiğini vurgulayan Sarıca, Bakanın açıklamalarından görüyoruz ki yine işçilerden fedakarlık bekleniyor, ama herkesin işçinin fedakarlık yapacağı noktada olmadığını bilmesi gerektiğini söyledi.

‘EN ÇOK VERGİYİ İŞÇİLER VERİYOR’

Hükümetin işçinin vergi yükünü hafifletecek çalışmalar yapması gerektiğini söyleyen Sarıca, Anayasada bile herkesin gelirine göre vergi vermesi gerektiğini yazıyor. Bugün Türkiye’de en çok vergiyi veren kitlenin işçiler olduğunu söyledi.

Taşeron işçilerinin sorunun ülkenin bir kanayan yarası olduğunu belirten Sarıca, bu sorunun çözümünde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz