İşte AK Parti'nin yeni A takımı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 27. Yasama Dönemi bugün (7 Temmuz Cumartesi) 600 milletvekilinin yemin etmesiyle  başlayacak.

İşte AK Parti'nin yeni A takımı
Telgraf Haber Merkezi
7 Temmuz 2018 / 13:07

Yeni yasama dönemin ilk grup toplantısını AKP gerçekleştirdi. Grup toplantısına katılmak için TBMM'ye gelen CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ı, görevini o saatte geçici başkana devretmeyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman karşıladı. Kahraman, daha sonra görevi geçici olarak İYi Partili Durmuş Yılmaz'a devretti. 

Yılmaz, yemin töreninin ardından Kahraman'dan mührü devralırken yaptığı açıklamada, "Sandığın ötesinde de demokrasi vardır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye bir sisteme giriyoruz. Bu hükümet sistemi, Anayasamızda düzenlenmiştir. Ama TBMM’nin yaptığı yasaların üzerinde son sözü söyleyecek bir düzenleme yoktur. Bu mührü de bunun göstergesi olarak alıyorum" dedi. 

Saat 14.00’de başlayacak yemin törenini de en yaşlı üye sıfatıyla Yılmaz yönetecek. Yılmaz, İlk yemini de geçici başkan sıfatıyla edecek.

Yeni dönemin ilk grup toplantısı

AKP’nin ilk grup toplantısında yeni yüzler, yeniden seçilenler ve verilen aranın ardından tekrar Meclis’e dönen isimler dikkat çekti. Diyarbakır’da terörden oğlunu kaybetmiş olan Oya Eronat, kadın ve çocuklarla ilgili önemli çalışmalara imza atan İstanbul Milletvekili Alev Dedegil gibi isimler tekrar Meclis’e döndü.

Grup toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ,T24’e yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yasama döneminde seçim molası yüzünden çıkarılamayan çocuğa cinsel istismar düzenlemesinin çıkarılacağını söyledi.

AKP, basına kapalı gerçekleştirilen grup toplantısında Meclis'teki 'A takımı'nı da belirledi. AKP TBMM Grup Başkanlığına, Ankara Milletvekili Naci Bostancı seçildi, grup başkanvekillikleri ise Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Çankırı MilletvekiliMuhammet Emin Akbaşoğlu ve Denizli Milletvekili Cahit Özkanoldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni Meclis yönetimi için belirlediği  isimlerin bir kısmı sürpriz oldu. Erdoğan, eski başdanışmanıÖzlem Zengin'i Külliye'den Meclis'e göndermiş oldu. Pensilvanya fotoğrafının ardından eleştirilerin odağına oturtulan İlknur İnceöz yönetim kadrosunda yer almadı.

Grup Başkanlığına Naci Bostancı'nın getirilmesi ise bu yeni dönemin işareti olarak yorumlandı. Bostancı, Meclis'te hemen hemen her konuda sakinliğini korumayı başaran, akademik kimliğiyle çözüm arayan tutumuyla biliniyor. Bostancı yönetime getirilmesi, 'AKP'nin Genel Kurul'da  gerginliği tırmandıran oturumlardan uzak duracağı' şeklinde yorumlandı. Mehmet Muş'un Grup Başkanvekili olarak kalmasında ise Berat Albayrak'ın etkili olduğu ifade ediliyor.(T24)

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz