İşte Gaziantep Barosunun yeni yönetimi

İşte Gaziantep Barosunun yeni yönetimi
Telgraf Haber Merkezi
25 Ekim 2021 / 08:10

3 yıldır pandemiye takılan Gaziantep Barosu seçimi nihayet yapıldı. 2 bin 600 avukatı temsil etmek için 5 başkan adayı yarıştı.

Şato Restoran’da gerçekleştirilen genel kurul İstiklal Marşı ve saygı duruşunda bulunması ile başladı. Adaylar konuşmalarında projelerini anlattılar. Gaziantep Baro Başkanlığı seçimlerinde Ömer Faruk Akan, İskender Kahraman, Serpil Yılmaz, Ali Bakım, Erdal Geçit yarıştı.

Adaylardan Av. Ali Bakım, “Son yıllarda avukatlık mesleğinin hiçbir sorunu ile ilgilenmeyen Türkiye Barolar Birliği saray yaptırma furyasına kapılarak, yeni hizmet binasını yükseltmekle sorunları çözeceğine inanıyorsa aldanıyor. Mesleğin itibarını, avukat meslektaşların maddi ve manevi sorunlarını ele almak, çözüm yolları üretmekle, baroları böldürmemek ve bizleri ayrıştırmamakla olur. Ne acı ki bugün ülkemizde avukat intiharları yaşanıyor” dedi.  

Av. İskender Kahraman da, “Baromuzda artık genç avukat nüfusumuz çok fazla. Bu nedenle onlarla ilgili çeşitli düzenlemeler yapmak artık zorunlu hale geldi. CMK görevlendirmelerinden meslektaşlarımızın her ay ortalama eline geçen para belli. Yeni başlayan bir arkadaşın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak. Daha önce uygulamaya konuşan ancak yönetim kurulundan alınan puan avantajı uygulaması kararı ile İdare Mahkemesi’nde dava konusu oldu ve iptal edildi. Hal böyle olunca bu listede çalışma verimliliğini de artırmak için gerçekten ihtiyacı olan meslektaşlarımıza ulaşabilmek adına yönetmelikte değişiklik yapmak üzere çalışma yapılacak” dedi.

Savunma erkinin yaşanan politik ve ideolojik çalışmaların neticesinde mesleki anlamda bir erozyona doğru itildiğini ve avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını anlatan Av. Ömer Faruk Akan, “Özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın kamu kurum ve kurumlarında, adliyede, cezaevlerinde yaşadıkları sıkıntılar anlık müdahale edebilmek ve oluşan sorunları dirayetli diyalog ile çözüme kavuşturmak için çaba sarf edeceğimizi, eskiden olduğu gibi aktif bir biçimde sahada olacağımızı, gerek adliye içerisindeki birimlerde ve gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşlarında iyice yalnızlaşan meslektaşların içerisine düştükleri yalnızlık psikolojisinden kurtarmak için gerekli çalışmaların yanı sıra gerekli çalışmaları yapılmasını sağlayacağız. Bu anlamda birlikte hareket etmenin gücü ile sorunları aşacağımıza olan inancım tam” açıklamasını yaptı.

“Savunma mesleğinin itibarına yönelik saldırılara son dönemde fiziki saldırıların da eklenmesiyle biz avukatlar yalnız bırakıldık” diyen Av. Serpil Yılmaz, “Bir yandan pandemi şartları ile bir yandan kira, vergi, fatura, ödemeleri nedeniyle ekonomik sıkıntılar ile mücadele ederken, bir yandan da görev yerlerimiz olan haciz mahalli, duruşma salonlarında mesleğimizi güvende icra edemez hale geldik. Bizler iş sahibi müvekkillerimiz ile özdeşleştirildik, hedef haline getirildik. Bazı meslektaşlarımız canına kıydı bazı meslektaşlarımız katledildi, darp edildi” tespitinde bulundu.

İskender Kahraman 1016

Ömer Faruk Akan 333

Serpil Yılmaz 252

Ali Bakım 130

Erdal Geçit 114

Yönetim Kurulu Listesi

İbrahim Onur Ağalın

Aybars Cem Özaslan

Erdem Gökpınar

Melikşah Korkmaz

Cumali Şimşek

Kemal Akaltun

Elif Koçaslan

Yunus Emre Özmen

Suat Gençal

Nesrin Bulut

TBB Delegeleri

Bülent Duran

Bektaş Şarklı

Serdar Serçe

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz