Kablo Kanalı

Sıva üstü elektrik tesisatlarında, elektrik kablolarının oluşturacağı karmaşıklığı azaltıp dekoratif bir görüntü sunarak elektrik iletiminin sağlandığı kanallara, kablo kanalı denir.

Kablo Kanalı
Telgraf Haber Merkezi
8 Temmuz 2018 / 16:56

Kablo kanalları aynı zamanda elektrik kablolarına dışarıdan gelecek etkilere karşı bir önlem oluşturarak kabloların zarar görmesini engeller. Çeşitli renk ve fiyatlarda kablo kanalı bulunmaktadır.

PVC Kablo Kanalı

Burada bir çok çeşit kablo kanalı bulunmaktadır. Bunlar arasında PVC, korozyona uğramaması, hafif olması, montajının kolay olması ve fiyatlarının uygun olmasından dolayı yoğun olarak kullanılmaktadır.

İhtiyaca göre farklı çeşitlerde kablo kanalı bulunmaktadır. Kabloların üzerinden yük geçişlerinin olabileceği yerlerde, yükün geçişine engel olmaması amacıyla balık sırtı kablo kanalları tercih edilirken, kabloların duvar köşelerinden geçeceği durumlarda kare veya dikdörtgen tip kablo kanalı tercih edilmektedir. Kablonun tavandan yol izlemesinin istendiği durumlarda ise tavan köşe kablo kanalları kullanılmaktadır. Yön değişimi durumlarında ise dış köşe, iç köşe sabitleri veya T köşe gibi yardımcı parçalar kullanılmaktadır.

Kablo Kanalı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir kablo kanalı almadan önce kanaldan geçecek kablo sayısı ile orantılı kablo kanalı boyutunu belirledikten sonra, kullanacağımız ortama uygun tipi (balıksırtı vs.)  seçilmeli, kanalın korozyona ve ısıya maruz kalıp kalmayacağı tespit edilmelidir. En son olarak belirlenen kriterlere en uygun fiyatlı ürün tercih edilebilir. 100x50 kablo kanalı boyutlarındaki kablo kanalları üzerine priz katılabilen uygun kalanlermodellerinden bir tanesine örnektir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz