Kaçak turlara dikkat!

TÜRSAB GAP BTK Başkanı İbrahim Halil KILINÇ, kaçak turlar konusunda vatandaşları uyardı.

Kaçak turlara dikkat!
Telgraf Haber Merkezi
14 Temmuz 2020 / 15:18

TÜRSAB GAP BTK Başkanı İbrahim Halil KILINÇ, kaçak turlar konusunda vatandaşları uyardı. 

Kılınç, “Vatandaşlarımız kesinlikle kaçak turları tercih etmesin ve katılmasın, çünkü maddi ve manevi kayıp yaşayabilirler. Muhakkak Turizm Seyahat Acentesi Belgesi olan A Sınıfı TÜRSAB Belgeli acenteler ile turlara katılmalarını tavsiye ediyoruz. Bu acentelerimiz güvenlidir ve katılımcılar herhangi bir sorun olduğunda karşılarında muhatap bulacaklardır” dedi.

Yurt içi uçuşlarda ve Kültür Turlarında hareketliliğin başladığını dile getiren Başkan Kılınç, insanların Kültür Turlarına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. “Butik Turlara geçen hafta itibariyle start verildi. Koronavirüs salgını nedeniyle insanlar evlerinde kaldıklarından bunalmış durumdalar. Bu sene oteller yerine Butik Turlar daha çok tercih edilmeye başlandı, çünkü insanlar kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor” şeklinde konuştu.

Kültür Turlarını TÜRSAB’a bağlı A Sınıfı Seyahat Acentelerin düzenleyebileceğini belirten Kılınç, vatandaşlara kaçak turlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. “Vatandaşlarımız kaçak turlara karşı dikkatli olmalı. Başvurduğu seyahat acentesinin Turizm Seyahat Acentesi Belgesi olan A Sınıfı TÜRSAB Belgeli acenteler olup olmadığına baksın. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin yaptığı turlar kaçak faaliyettir. Bu turlar güvenli ve sağlıklı değildirler. Çünkü vatandaşların hiçbir sağlık güvencesi yoktur, mağduriyet yaşadıklarında karşılarında muhatap bulamayacaklar, ama Turizm Seyahat Acentesi Belgesi olan A Sınıfı TÜRSAB Belgeli acenteler, geziye katılanları sigortalı yapıyor, salgın tedbirleri kapsamında 46 kişilik otobüse 23 kişi binebilir, gidilen yerlerde mutlaka rehber tutuluyor. O nedenle Kültür Turlarını hakkı ile yapan acentelerin ciddi giderleri var.”

“Kayıt dışı turları düzenleyenlere yönelik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Rehberler Odası ile koordineli bir şekilde hareket ederek denetimler gerçekleştiriyoruz. Eğer denetlemede kaçak tur yapıldığı anlaşılırsa belgesizlikten 3 bin lira ceza yazılır. Rehberi olmadığından ayrı ceza yazılır ve TÜRSAB Genel merkezimiz, bu turları yapanları bulunduğu ilin Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuyor.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz