Kaderin böylesi

Gaziantep'te 75 yaşındaki Zekiye ninenin eli ne kadar öpülse, baş tacı edilse az, acıların en büyüğünü tattı.

Kaderin böylesi
Hasan Akpınar
7 Aralık 2017 / 09:40

Bir oğlunu Vatan uğruna şehit verdi. 10 gün geçmeden diğer oğlu kanser kurbanı oldu. İki evladının acısına dayanamayan eşi de aynı yıl içerisinde hayata veda etti. Zekiye nine ‘Tek oğlum var. Onunla hayata tutunacağım’ derken o evladı da kalbine yenik düşünce dünyası başına yıkıldı.

Kılınçoğlu Mahallesi’ndeki bir gecekonduda tam bir dram yaşanıyor. Tek göz odalı evinde gelini ve 4 torunu ile yaşam mücadelesi veren Zekiye Kabadayı’nın hayat hikayesi filmlere konu olacak cinsten. 3 erkek iki kız çocuk dünyaya getiren Zekiye nineye hayat acıların en büyüklerini tattırdı. En küçük oğlu Mehmet, henüz 20 yaşında hayatının baharında iken şehitlik mertebesine ulaştı.

‘Miniğim’ diye ağıtlar yaktığı Mehmet’ini toprağa verdikten 10 gün sonra büyük oğlu Şahin, hayattaki ikinci tokadı attı. Mide kanserine yenik düşen Şahin ve şehit olan Mehmet’in acısına dayanamayan eşi Mehmet de kalbine yenik düşerek Zekiye nineyi yasa boğdu. ‘Tek oğlum kaldı. Artık onun için hayata tutunacağım’ diye ayakta kalmaya çalışırken, bir darbe daha yiyen şehit anası Zekiye Kabadayı, hayatta kalan tek oğlunun da kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesiyle yapayalnız kaldı. 3 oğlu ve eşinin ölümü ile hayata küsen ve zaman zaman intihar etmeyi dahi düşünen yaşlı kadın, evine kapandı.

Gelini Hüsne ve 4 torununu çaresiz bir şekilde bırakmamak için hayata direnen Zekiye Kabadayı, geçimlerini üstlendiği ve evine aldığı ‘Torunlarımın hayatı garanti altına alınmadan ölmek istemiyorum. Onlar geleceklerini kurtarsın Allah canını sonra alsın’ diyerek adeta yaşayan bir ölü oldu.

MİNİĞİM ŞEHİT OLDU

Davullu zurnalı askere yolladığı ve ‘Miniğim’ dediği en küçük oğlu Mehmet 2 Şubat 1992 tarihinde Şırnak Uludere’de terör örgütünün bombalı saldırısı sırasında çığ altında kalarak şehit düştü. Oğlunun şehit düşmesinden bir gün önce bir rüya gördüğünü anlatan Kabadayı, “Oğlum askere giderken bankaya para koymuştu.

 ‘Anne para lazım oldukça buradan al harca’ demişti. Rüyamda asker kıyafeti ile yanıma geldi. ‘Anne iyi değilim. Param da bitti. Bana para ver’ dedi. Çok tuhaf olmuştum. Gözlerimi açtım ve rüya olduğunu gördüm. Ama içim çok kötüydü. ‘Oğlum şehit olacak’ dedim kendi kendime. Sabahına da şehit haberi geldi. Hayatımın en acı anıydı. Onun için kız isteyecektim. Asker dönüşü evlendirecektim. Cenazesi geldi. Allah kimseyi evladıyla sınamasın” dedi.

İKİ OĞLU VE EŞİ DE ACI SÜRPRİZ YAPTI

Küçük oğlunun şehit haberi ile yıkılan Zekiye nine, henüz gözyaşı dökerken, büyük bir şok daha yaşadığını anlatırken gözyaşlarına boğuldu: “Henüz taziyeleri kabul ediyorduk. Bir anda büyük oğlum Şahin de hayatını kaybetti. Mide kanseri olmuş ve çok ilerlemiş. Farkına varamadık. İki oğlunu kaybeden eşim Mehmet de, kalbine yenik düştü. Hayatta tek kalan oğlum da kalbine yenik düştü. Allah böyle acıları kimseye tattırmasın. Şu anda ben yaşayan bir ölü gibiyim.

Her yerde anıları var. Gözyaşı dökmediğim günüm yok. Ölmeyi çok istedim. Ama evlatlarımın bana yadigarları var. Torunlarım ve gelinlerim var. Onların zaten boynu büküldü. Onları bu hayatta çaresiz ve tek başına bırakmak istemiyorum. Aldığım şehitlik maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz. Tek gayem hepsinin yetişip hayatlarını kurtarabilmeleri. Ondan sonra ölsem de gam yemem”

ALLAH BU ŞEKİLDE İMTİHAN EDİYOR

Tek tesellisinin evlatlarından geriye kalan torunları olduğunu belirten Kabadayı, torunlarına sarılıp koklayarak yaşamaya çalışıyor. Evlatlarına olan özlemlerini onlarla gidermek istiyor. “Allah beni bu şekilde imtihan ediyor. Onun takdirine isyan edemeyiz” diyerek kendini teselli ediyor. Tek korkusu ise bir gün kendisinin de eşi ve oğlu gibi kalbine yenik düşerek torunlarını yalnız bırakması.

Asla isyan etmediğini ve her şeye rağmen Allah’a şükrettiğini belirten Zekiye Kabadayı, “Keşke Allah benim canımı önce alsaydı da bu acıları görmeseydim. Yaşamaktan hiçbir zevk almıyorsunuz. Görevimi tamamlayayım da artık ben de bu dünyadan göç edeyim diye bekliyorsunuz” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz