Kadınların iş fikri hayata geçecek

Kadınların iş fikri hayata geçecek
Telgraf Haber Merkezi
19 Ağustos 2019 / 17:25

Gaziantep’te kadınların iş hayatında daha fazla desteklenmesi amacıyla çok önemli bir proje daha hayata geçirilmeye çalışılıyor. Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ortaklığında Türkiye’de bir ilk olarak yapımına başlanan Kadın Girişimci Destek Merkezi, girişimci kadınlara hem meslek öğretecek, hem atölye imkanı sunacak, hem de uygun finansman koşulları ile finansmana ulaşmalarını sağlayacak. KAGİDEM’e başvurarak “İş fikrim var” diyen kadın girişimciler, destek bulacak.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kadın girişimci sayısını artırmak vedaha da özendirmek için proje geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, kadın girişimcileri sunulan imkanlardan faydalanmaya davet etti. 

İMALATA DAYALI İŞ FİKRİ

Özellikle imalata dayalı iş fikirlerini beklediklerini dile getiren Ünverdi, “Bu süreçte girişimci kadınlarımıza hem meslek öğretecek, hem atölye imkanı sunacak, hem de uygun finansman koşulları ile finansmana ulaşmalarını sağlayarak kendi iş fikirlerini hayata geçirmelerini sağlayacağız. İş fikrim var diyen kadın girişimcilerimiz bu fırsatıkaçırmasınlar” diye konuştu.

Sanayi odası olarak kadın girişimciliğini önceleyen bir meslek kuruluşu olduklarının altını çizen Ünverdi, “Yönetim kurulunda üç kadın girişimci ile temsil edilen ve bu manada en fazla kadının yönetim kurulunda yer aldığı oda konumundayız. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) odamız koordinasyonunda faaliyetlerini yürütüyor ve çok önemli çalışmalara imza atıyor” şeklinde konuştu.

DAHA ÖNCE ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR PROJE

KAGIDEM’in daha önce örneği olmayan bir proje olduğunun altını çizen Ünverdi, “Türkiye’ye model olacak projemiz kapsamında girişimci kadınlarımıza mesleki eğitimle başlayıp kendi işlerini kurana kadar entegre bir süreç imkanı sunuyoruz. Kadın girişimcilerimiz ilk olarak GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) iş fikirlerine göre mesleki eğitim alacaklar. Daha sonra kendilerine KAGIDEM’de atölye ve üretim yapma imkanısunacağız. Burada belli bir noktaya gelen kadınlarımız verilen desteklerle dışarıda kendi işlerini kuracak ve onların yerine yenileri gelecekifadelerini kullandı.

 Gaziantep Sanayi Odası tarafından hazırlanan Kadın Girişimci Destek Merkezi Projesi ile girişimci kadınların iş dünyasına katılmasının önünün açılacağını kaydeden Ünverdi, şu değerlendirmelerde bulundu:Şehrimizde girişimci olmak isteyen çok sayıda kadın var. Ama bunu nasıl ve nerede gerçekleştireceklerini çoğu zamanbilemiyor. Yapmak istedikleri çok şey var ama uygulayabilecekleri maalesef bugüne kadar çok alan da bulamadılar. Her konuda olduğu gibi kadın girişimciliğinde de sürdürülebilirlik büyük önem taşıyor. Destekler veriliyor, kadın girişimcimiz belli bir noktaya geliyor ancak maalesef devamını getirmekte çoğu zaman güçlük çekiyor. KAGIDEM sürdürülebilir, devamlılığı olan bir proje olarak kadın girişimcilerimizin sürekli yanında olacak.” 

YENİ İŞLETMELER KURULACAK

KAGİDEM’de verilecek hizmetler hakkında bilgiler veren Ünverdi, şunları aktardı: “Burada iş yapmalarını kolaylaştıracak her türlü imkanısunuyoruz. İlk etapta 500 kişinin eğitim alması, kadın girişimcilere ait 28 yeni işletmenin kurulması, orta vadede ise kadın girişimcilere ait 100 yeni işletmenin oluşturulmasını hedeflediğimiz merkezden, girişimcilik potansiyeline sahip kadınlar, işlik, eğitim, danışmanlık gibi hizmetlerden faydalanabilecek. Aynı zamanda merkez, kadınlar haricinde iş piyasasına girişimci olarak katılmak isteyen tüm bireylere,  eğitim, danışmanlık, mentörlük ve benzeri hizmetler sunacak. Kadın Girişimci Destek Merkeziilimizde ve bölgede üretim sektörleri için yeni yatırım alanları, yapılacak girişimlerin sağlam temelli olmalarının sağlanabileceği özel bir merkez haline gelecek. Gaziantep ve bölgedeki girişimci sayısının artmasının yanı sıra istihdama katkıda bulunmasıamaçladığımız merkez, 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip ve içerisinde 29 işlik, sergi salonu, kreş, uyku odası, satış ofisi ve toplantı salonları bulunuyor.

Kadınların üretim ve iş gücüne katılmasıyla ülke ekonomisinin de güç kazanacağını dile getiren Ünverdi, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların üretimde etkin rol üstlenmeleri ülkemizin kalkınması açısından da büyük önem taşıyor. İnşallah merkezimiz de iş dünyamıza kazandıracağıgirişimcilerle ve kadın girişimciliğindeki başarısıylatüm Türkiye’ye hem örnek, hem model olacak.

Gaziantep Kadın Girişimci Destek Merkezi Projesi’nde çalışmalarımızda sona geldik. İlimizde kadın girişimciliğinin desteklenmesi, kendi işlerinikurarak iş dünyasına girişimci olarak girmek isteyen kadınların işletmelerini kurma süreçleri ile birlikte belirli bir dönem boyunca desteklenmesi amacı ile ilimizde Kadın Girişimci Destek Merkezi kurulması planlandı. İnşaatı tamamlanan projemizde şu anda kadın girişimcilerimizin başvurularını alıyoruz.

BİNA GÖRSELİ… Foto altı : KAGİDEM Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

İNŞAATI GEZERKEN… Foto altı : Kadınların iş yaşamında desteklenmesini amaçlayan KAGİDEM’ininşa süreciyle, Gaziantep’in ve bölgenin ilk kadın Bakanı Fatma Şahin’de yakından ilgilendi. 

Foto altı : GSO Başkanı Adnan Ünverdi, bu projeyle kadınların iş yaşamına atılım sürecinin hızlandırılacağına dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz