Yarım asırlık anılar yıkılıyor

Gaziantep’te spor tarihine yarım asır boyunca hizmet eden Kamil Ocak Stadyumu, anıları da içine gömerek yıkılıyor.

Yarım asırlık anılar yıkılıyor
Okan Çelik
10 Ekim 2018 / 08:35

İnşaatına başlandığında dönemin en büyük tesislerinden birisi olan stadyum belediye başkanı Beşir Bayram zamanında yapılmıştı.

Gaziantep’te henüz profesyonel ligin olmadığı bir dönemde tam 4 yıl boyunca stadyum yoktu. Futbolcular oynamak için çevre illerdeki takımlara giderdi. Dönemin Belediye Başkanı Abdulkadir Batur tam yetki verdiği Muharrem Balat’ın şantiye şefi olarak görev aldığı stadyumun yapılması ile kentin futbol tarihi de değişti. 50 yılı aşkın süre Gaziantep’te spora hizmet eden Kamil Ocak, altındaki dükkanlarla gelir de sağlıyordu. Kamil Ocak Stadyumunda amatör maçlarında dahi tribünler doluyordu.

Kamil Ocak Stadyumu’nun baş mimarlarından birisi olan ve inşaatın şantiye şefi olan Muharrem Balat, o dönemde belediye başkanı Beşir Bayram’dan tam yetki alarak inşaata başladığını söyledi. Stadyum ve spor salonunun o dönemde Türkiye’nin en büyük inşaat işlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Balat, “Biz stadyumun sadece maçların oynandığı bir yer olarak kalmasını istemedik ve altlarını dükkanlar yaparak gelir sağladık. Meslek hayatımın en büyük işlerinden birisi idi.

50 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala dimdik ayakta olması da o zorlu şartlarda ne kadar büyük bir işe imza attığımızın göstergesi idi. O dönemde Gaziantep kenti de tam 4 yıl sahaya hasret kalmıştı. 4 yıl sonunda hayata geçirilen bu proje kente de büyük heyecan getirmişti” dedi.

Kamil Ocak Stadyumu’nda futbol oynama şansı bulan Serdar Kav, “Stadyumun yıkılması inanılmaz üzüntü verici. Orada çok büyük anılarımız var. Dönemimizde bütün maçlara ev sahipliği yapardı. Sadece futbol değil, atletizm müsabakaları da yapılırdı. Gaziantepspor forması ile çok büyük başarılar yaşanmıştı. Dönemin gençlerinin en büyük hayali idi. Keşke bu stadyum yıkılmasaydı da yenilenip futbola hizmet vermeye devam etseydi” diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz