Kaplan, Gaziantep'teki şiddeti kınadı

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep'te faaliyet gösteren Hürriyet eczanesi sahibi ve çalışanları gece nöbetinde saldırıya uğraması üzerine yazılı bir açıklama yaparak “Eczacılara uygulanan şiddetin boyutu her geçen gün artıyor.

Kaplan, Gaziantep'teki şiddeti kınadı
Telgraf Haber Merkezi
3 Ocak 2020 / 16:56

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep'te faaliyet gösteren Hürriyet eczanesi sahibi ve çalışanları gece nöbetinde saldırıya uğraması üzerine yazılı bir açıklama yaparak “Eczacılara uygulanan şiddetin boyutu her geçen gün artıyor. Artık kamuoyu muadil ilaç konusunda yeteri kadar aydınlatılmalı, vatandaşlar bilgilendirilmeli ve bu şiddetin önüne geçilmelidir” diye konuştu.

Kaplan’ın yazılı açıklaması:

“Sağlıkta şiddet her geçen gün katlanarak artıyor. Muadil ilaç yüzünden Eczacılarımız defalarca şiddete uğradı, Eczaneler basıldı. 1 Ocak’ta nöbet hizmeti sırasında Gaziantep’te faaliyet gösteren Hürriyet Eczanesi’ne saldırı yapılmıştır. Konu yine muadil ilaç uygulamasıdır. Eczacıların görev ve sorumluluğunda muadil ilaç verme yetkisi vardır ve doktorlar dahi bu konuda müdahil olmamalıdır.  Sağlık Bakanlığı’nın eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yürürlükte olan genelgeye ve eczacının eşdeğer ilaç vermeye yetkili olduğu gerçeğine rağmen ne yazık ki kamuoyu bu konuda yeteri kadar aydınlatılamamaktadır. Sağlık Bakanlığı “muadil ilaç” konusunda vatandaşlarımızı ve kamuoyunu bilgilendirecek ve bilinçlendirecek projeler üretmeli, eczacı ile vatandaşı karşı karşıya getirmemelidir. Kutsal bir görev yapan, insan sağlığı için gecesini gündüzüne katan özverili bir şekilde işini yapan sağlık emekçilerine yönelik şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz. Sağlıkta şiddeti önleyici, yaptırım gücü yüksek yasal değişiklikler gerekmektedir.  Vatandaşlarımızın sağlıklı bir ömür geçirmesinde büyük emeği olan Eczacılara ve beraberindeki tüm sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin karşısından olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hürriyet Eczanesi’ne yapılan saldırıyı kınıyor, Eczacı meslektaşıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz