Karpuzun faydaları neler?

Yaz aylarının lezzetli ve ferahlatıcı gıdası karpuzun yüzde 92’si sudan oluşuyor.

Karpuzun faydaları neler?
Telgraf Haber Merkezi
7 Haziran 2018 / 13:53

Karpuz, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. İşte karpuzun yararları.

Karpuz, su oranı çok yüksek olduğundan sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlara için yaz aylarında yardımcı oluyor.

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı tansiyonu düşürüyor. Potasyum, kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Dolaşım sistemi üzerindeki stresi azaltıyor.

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saç ve cilt sağlığına iyi geliyor. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren vitamin içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

Karpuz antioksidanlardan bakımında zengin bir meyvedir. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz