Kel ve dövmelilere polislik yolu açıldı

Polis adaylarında aranan özellikler değiştirildi. Yazlık üniforma giyildiğinde görünmeyen dövme veya yara izleri polisliğe engel olmaktan çıkarıldı. Ayrıca 4, 5 ve 6. derecede kellik de artık polis olmaya engel olmayacak.

Kel ve dövmelilere polislik yolu açıldı
Telgraf Haber Merkezi
4 Ocak 2018 / 09:31

Emniyet teşkilatı bünyesinde aranacak sağlık şartlarını, sağlık kurulu raporu alınmasını ve bu raporlara göre yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsayan ‘Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yazlık üniforma giyildiğinde görünmeyen dövme ve yara izleri polisliğe engel olmaktan çıkarıldı. 4, 5 ve 6. derece kellik ile ilaç kullanımı gerektirmeyen tiroit fonksiyon bozuklukları, teşhis ve tanı için eklem içerisinde yapılan müdahaleler de polisliğe engel olmayacak.

 

Aynı şekilde kendiliğinden düşürülen (cerrahi müdahale olmaksızın) böbrek taşları ve tek başına rahim yokluğu polis olmaya engel teşkil etmeyecek. Omurga eğriliği 0 ila 10 derece olanlar polis olabilecek, basit yumurtalık ve böbrek kistleri de polisliğe engel olmaktan çıkarıldı.

GÖRME SINIRI 1’DEN 2’YE ÇIKARILDI

Daha önce eksi 1 olan görme sınırı eksi 2 olarak esnetildi. Kulak, burun ve boğazda işitme seviyesi 25 desibelden 20 desibele indirildi. Kalp delikleri başarılı şekilde kapatılmış kişiler sağlık açısından sağlam kabul edilecek.

Taşıyıcı bile olsa hepatit B virüsü taşıyanlar, artık kabul edilmeyecek. Adaylara ön sağlık bilgilendirmesi yapılacak ve beyanları alınacak. Adaylardan giriş raporunda istenilen testler arasına ultrasonografi, ekokardiyografi, solunum ve odiometri gibi fonksiyon tespit yöntemleri de eklendi.

MALULEN EMEKLİ İDELECEKLER

Psikiyatrik rahatsızlıklar hariç ‘D dilimi’ sağlık şartlarını taşıyan adaylar arasından talep edenler, uygun bir hizmet sınıfına atanacak. Diyalize giren, böbrek, karaciğer nakli olan ve büyük eklemlerine protez uygulanan emniyet personeli, artık malulen emekli olacak veya sivil memurluğa ataması yapılacak. Polis okulundayken hastalanan veya yaralananlar, okuldan atılmayıp sivil memur olarak mezun edilerek bu kadrolara atanacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz