Taşeron mesasi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, taşerondan kadroya geçişte mağduriyete asla izin vermeyeceklerini açıkladı.

Taşeron mesasi
Okan Çelik
9 Ocak 2018 / 08:15

Mağduriyet olmaması için çalışma yaptıklarını belirten Şahin, “Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızdan randevu aldık. Mağduriyet olmaması için görüşeceğiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANLA GÖRÜŞÜLECEK

Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ocak Ayı Dönem Toplantısı’nda günden taşeron işçiler ve Gaziantep’in hava kirliliği oldu. CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu’nun taşeronda sıkıntılar olduğu yönündeki sorusu üzerine bir açıklama yapan Şahin, mağduriyete kesinlikle izin vermeyeceklerini açıkladı. Sahada çalışmalar yaptıklarını belirten Şahin, Belediyeler Birliği olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’la randevu talep ettiklerini söyledi. Şahin, “Yaptığımız tespitleri sayın Cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla paylaşacağız. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Ancak bu işi yaparken de dengeleri iyi oturtmalıyız. Kimseyi mağdur etmeden belediye bütçemizi de sıkıntıya sokmadan ayarlamalıyız. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Bu işin nasıl olduğu zaten açıkça yazılmış. Ancak oluşacak sorunları da iyi tespit edip çözümü için görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

5 TANE HAVA ÖLÇÜM İSTASYONU KURULACAK

CHPli Meclis Üyesi Ömer Şahin’in, “Gaziantep dünyada havası en kirli illerden bir tanesi. Bu konuda ne yapıldı?” sorusuna da cevap veren Şahin, Gaziantep’e 5 tane hava ölçüm istasyonu kurulacağını müjdesini verdi. Ölçüm merkezlerinin Mart ayında kurulacağına dikkat çeken başkan Fatma Şahin, “2 yıl önce Gaziantep Valiliğimiz öncülüğünde bir komisyon kurmuştuk. Bu komisyon çalıştı. Dünya Sağlık Örgütü açıklama yapmadan önce biz sorunu biliyorduk. Hemen çalışmalara başladık. İmarlı ve eğitimli bölgede dahi doğalgaza geçmeyen birçok yer vardı. Şu anda o bölgelerde doğalgaz kullanım oranını yüzde 95 seviyelerine çıkardık. Kente gelen kömürlerle ilgili de sıkı bir denetim başlattık. Kalitesiz kömürün kente girişine engel olduk. Ayrıca işçi servisleri de sorun oluyordu. Eski araçların trafikten çekilmesi lazımdı. Onlara süre verdik ve artık o araçların çekilmesi için gereken adımları atacağız. Ekonomik durumları orta ve daha düşük olup kömür kullanan vatandaşlarımız için de çalışıyoruz” diye konuştu.

210 MİLYON LİRALIK KREDİ YETKİSİ KULLANILMADI

Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından 2017 yılında başkan Fatma Şahin’e verilen GASKİ yatırımları ile ilgili 210 milyon liralık kredi kullanma yetkisi 2018 yılı için yeniden verildi. 2017 yılında GASKİ’nin yağmur suyu hatları, Narlı Trafo Merkezi, Asfalt ve bakım onarım işi, İslahiye içme suyu kanalizasyon inşaatı, Düzbağ projesi, şehir geneli yağmur suyu yapım işi, içme suyu temini, boru döşemeleri, Kuzey Şehir içme suyu ve kanalizasyon işleri, gibi işler için toplamda 210 milyon liralık kredi kullanma yetkisi kullanılmamıştı. Meclis 2017 yılında kullanılmayan bu krediler için yeniden Şahin’e yetki verdi.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında denetim komisyonu da seçildi. Komisyona Ak Partili Filiz Üzücü, Mustafa Gökkaya, Mustafa Dinçoğlu, Nurettin Zirek ve CHP’li Mahmut Demirel seçildi. Gündemde görüşülen 60 madde ve 4 ek madde ilgili komisyonlara sevk edildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz