Korona kahramanı

İki defa Covid-19’a yakalanan Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Said Aydoğan, hastaları için mücadele etmeye devam ediyor. Aydoğan, yoğun bakımları ‘Ölümle yaşam arasında bilek güreşinin olduğu yer’ olarak tanımlıyor.

Korona kahramanı
Telgraf Haber Merkezi
14 Eylül 2021 / 07:31

İki defa Covid-19’a yakalanan Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Said Aydoğan, hastaları için mücadele etmeye devam ediyor. Aydoğan, yoğun bakımları ‘Ölümle yaşam arasında bilek güreşinin olduğu yer’ olarak tanımlıyor.

Medical park Gaziantep Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Said Aydoğan, iki defa Covid’e yakalandı. Ama hastaları için savaşmaktan asla vazgeçmedi. Pandemide gerek hastalar için, gerekse sağlık çalışanları için en riskli yer olarak gösterilen yoğun bakımda görev alan Prof. Dr. Mustafa Said Aydoğan, iki defa Covid’e yakalandı. İlk olarak İnönü Üniversitesi’nde görevli iken hasta olan Aydoğan, ikinci kez covid’e yakalandı. Hastalığı atlattığı için antikorunun yüksek olduğunu düşündüğünü ve bu sebeple aşıda ihmalkar davrandığını belirten Aydoğan, ‘Antikorum olduğu için 6 ay korur dedim. Sonra aşı vurulmayı geciktirdim. Herkes aşısını hemen vurulmalı’ dedi.

BAŞINI KALDIRINCA YA VURUYOR YA VURULUYORSUN

Yoğun bakımlarda Çanakkale Savaşı’nda olduğu gibi düşmanla mesafelerin bir kişi kadar olduğunu belirten Aydoğan, ‘Başını kaldırınca vuruluyorsun veya sen vuruyorsun. Yoğun bakımlar mücadelenin en yoğun olduğu yer. Yatan hastalarda binlerce virüs yükü var. Ne kadar maske takarsan tak, yüz bin virüsle mücadele ediyoruz. Virüs yükü fazla olduğu için bulaşma ve ağır geçirme riski de fazla oluyor’ diye konuştu.

ENTÜBE OLAN HASTADAN VİRÜS BULAŞTI

İkinci kez Covid’e nasıl yakalandığını da anlatan Aydoğan, ‘Bir gün 55 yaşlarında bir hasta geldi. Hemen entübe etmek zorunda kaldık. Bir saat sonra hastamız vefat etti. Ondan sonra ben de kendimi iyi hissetmemeye başladım. Film çektirdik akciğerlere kadar inmiş.  Varyant virüsü olduğu için hemen vücut direncini yok etti. İlaçları kullanmama rağmen ağırlaştım. Sonra hayatımda ilk defa hastaneye yattım. Bir haftalık süreçte de Arkadaşlarımın desteği ve tedavi süreci ile iyileştim” dedi.

COVİD’İN SONUÇLARINI BİLİYORUZ

Prof. Dr. Aydoğan Covid ile ilgili şunları söyledi:

Dışarıdan gelen hasta kendini doktora emanet eder ve Allahın dediği olur der. Ama hastalığın nasıl olduğunu, neler yaşayabileceğini bilemez. Bir amca geldi ve yattı. Amca çok zor durumda idi. Hastalığın seyrini bilmediği için bir de baktım giyindi ve ben gidiyorum dedi. Sonra gitti. Belki de hayatını kaybetti o amca. Ama biz süreci biliyoruz. Yoğun bakımdaki durumlarını ve sonuçlarını biliyoruz.  Vefat eden arkadaşlarımız ve hastalarımız oldu. Muhakkak aşımızı olmamız lazım. Aşının yan etkileri olabilir ama mutlaka aşılarımızı olmalıyız. Covid’in nasıl bir etki bırakacağını bilmiyorsunuz. Ben 2 ay merdiven çıkamadım. Hala akciğerim tam kapasite değil. Yüzde 15 geride. Kurala uymamazlık yapmamak ve gevşememek lazım. Çok ciddi bir hastalıkla karşı karşıyayız.’

Prof.Dr. Mustafa Said Aydoğan, 1970 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 2003 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İnönü Üniversitesi’nde hekimlik hayatına devam etti. 2020 yılında profesör oldu ve Medical Park Gaziantep Hastanesi’nde Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı olarak göreve başladı. İnsanların hayata tutunmak için son durağı olan yoğun bakımda, kendi hayatını ortaya koyarak inanılmaz bir mücadele örneği sergiliyor. Prof. Dr. Aydoğan yoğun bakımların ölümle yaşam arasında bilek güreşinin yapıldığı yer olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz