Kurumsal firmalar ayakta kalabilecek

Hasan Sever İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sever, sektörde kurumsallaşan inşaat firmalarının ayakta kalabileceğini söyledi. Sever, projelerin zamanında teslim edilmesinin önemine işaret etti.

Kurumsal firmalar ayakta kalabilecek
Telgraf Haber Merkezi
4 Şubat 2019 / 22:54

Hasan Sever İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sever, sektörde kurumsallaşan inşaat firmalarının ayakta kalabileceğini söyledi. Sever, projelerin zamanında teslim edilmesinin önemine işaret etti.

Lüks ve kaliteli konut projeleriyle ve projeleri zamanından önce teslim etmesi ile tanınan Hasan Sever İnşaat, pazardaki önemli aktörlerden biri. Kurumsal yapısı ile dikkat çeken Hasan Sever İnşaat, bu anlamda sektöre örnek bir firma olarak öne çıkıyor. Hasan Sever İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sever, inşaat sektöründe kurumsallaşmanın önemini anlattı.

“ALANINDA UZMAN BİR EKİPLE ÇALIŞMAK GEREKİYOR”

Sever, kurumsal bir firma olmak için doğru ve alanında uzman bir ekiple çalışmak gerektiğini söyledi. Şantiyelerde yeterli sayıda mimar ve inşaat mühendisi gibi teknik eleman bulundurulmasının önemine de değinen Sever, teknolojik gelişmelere ayak uydurulması gerektiğini de vurguladı.

“Sektör çok hızlı gelişiyor. Bu gelişmeye ayak uydurabilmek için kurumsal bir yapı kurulması gerekiyor.” diyen Sever, şöyle devam etti; “İnşaat sektöründe mimari, satış ofisleri, kat planları, örnek daire ve pazarlama kurgusu gibi çok sayıda faktör bir arada değerlendirilmelidir. Bu düzeni kuramayan veya gelişmelere ayak uyduramayan firmaların ayakta kalması mümkün değil. Aksi durumda 5-10 yıl içinde faaliyetlerine son vermek zorunda kalıyorlar.”

Yüz binlerle ifade edilen inşaat firması sayısının binlerle ifade edilen seviyeye düşeceğini öngören Sever, “Ayakta kalmak isteyen inşaat firmaları kendilerini revize etmek ve gelişmelere göre düzenlemeler yapmak zorundadır. Türkiye’de ve dünyada çok hızlı gelişen bir sektörden bahsediyoruz. Bu yıl kullandığımız malzemeler gelecek yıl farklı bir formda sunuluyor. Yeni ekipmanlar ve proje uygulamaları geliştiriliyor. Kanunlar, yönetmelikler ve mevzuatlar değişiyor. Bunları takip etmek zorundasınız. Tüm bunları ancak kurumsal firmalar sürdürebilir.” diye konuştu.

“Bu dönemde güçlü ve kurumsal firmaların ayakta kalabileceğine” dikkat çeken Sever “Herkes müteahhitlik yapmaya başladı. Ancak ilgili mevzuatlar ve yönetmelikler değişince rant için müteahhitlik yapanlar zorlandı. Yavaş yavaş sektörden çekiliyorlar. Sektör artık kurumsal firmalara kalıyor. Kurumsal yapıya sahip olmayan inşaat firmalarının ayakta durması çok zor. 

“PROJELERİN ZAMANINDA TESLİMİ ÖNEMLİ”

“Hedeflenen tarihte projenin teslimi için inşaat projesine uygun çalışılması gerekiyor. Biz firma olarak gelişmeleri yakından takip ederek, projelerimizi zamanından önce teslim etmeye çalışıyoruz. Bu da müşterilerimize güven veriyor. Artan rekabet nedeniyle mimari taleplerin detaylı olarak ele alınması, pazarlama stratejilerinin iyi kurgulanması gerekiyor. Varlığını korumak isteyen firmalar, alıcıların gelişen ve değişen isteklerine ayak uydurabilmelidir. Klasik metotlar artık yeterli olmuyor. Bu tür firmaların sektörde gelecek vaat etmediğini düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz