Gaziantep engelli hakları gasp ediliyor!

Gaziantep her geçen gün kuralsız bir kent haline dönüşüyor.

Gaziantep engelli hakları gasp ediliyor!
Okan Çelik
15 Nisan 2019 / 10:15

Gaziantep her geçen gün kuralsız bir kent haline dönüşüyor. Özellikle trafikte sorumsuz sürücüler, ne kaldırım, ne de yaya geçidi tanıyor. Engellilere ait alanlar da adeta gasp ediliyor. Özellikle ara sokaklarda kaldırımlara park edilen araçlar yürümeyi de imkansız hale getiriyor.

Artan nüfus ve trafik yoğunluğu ile yaşam koşulları zorlaşan Gaziantep’te kural tanımaz sürücüler soruna sorun katıyor. Trafikte sorumsuz davranışlar sergilenen kentte, yaya geçitlerinden kaldırımlara, engellilere ait alanlardan yollara kadar her tarafta hak gaspları yaşanıyor. Sorumsuz sürücülerden bıkan vatandaşlar da denetimlerin daha da artırılmasını ve cezai işlemlerden kaçınılmamasını istiyor.

KALDIRIMLAR OTOPARKA DÖNÜŞTÜ

Şehrin dört bir tarafında kaldırımlar adeta otoparka dönüştürülmüş durumda. Yollara sağlı sollu park eden sürücüler, son zamanlarda kaldırımları, ve orta refüjleri de otopark haline dönüştürdü. Ana yollardan ara sokaklara kadar şehrin dört bir tarafında kaldırımlar araç istilasına uğramış durumda. Yayaların yürüme hakkını ellerinden almakla yetinmeyen sürücüler, hayati riskleri de beraberinde getiriyor. Kaldırımlarda yüyüyecek alan bulamayan yayalar yollara inerek yürümek zorunda kalınca olası kaza riskleri de doğuyor.

YEŞİL IŞIKLARI DİNLEMİYORLAR

Yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü yayalara ait olmasına rağmen sorumsuz sürücüler bu hakkı tanımıyor. Yayalara yeşil ışık yanmasına rağmen durmayan ve yaya haklarını gasp eden sürücüler büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Kentte “Geçiş hakkın benim” diye karşıya geçmeye çalışan yayalar ezilme tehlikesi atlatıyor. Vatandaşlar biran önce denetimlerinartırılmasını ve yaya haklarını gasp eden sürücülerin hak ettiği cezayı almasını istiyor.

ENGELLİ HAKLARI GASP EDİLİYOR

Sorumsuz sürücülerin en fazla mağdur ettiği kitlenin başında da engelli vatandaşlar geliyor. Otoparklarda engellilere ait park alanları adeta işgal edilirken, kaldırımlardaki sarı renkli yürüme bantları da kapatılıyor. Bazı sürücüler engelli rampaları ve engelli yollarına park ederek görme engellilerin hayatını hiçe sayıyor. Şehrinher tarafında bu tür görüntülere rağmen engel olunmaması da tepkilere neden oluyor.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz