Memurlar Gaziantep’te eylem yaptı

Memurlar Gaziantep’te eylem yaptı
Telgraf Haber Merkezi
19 Ağustos 2019 / 19:20

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği, memuru zeytin ekmek yemeğe mahkûm edecek olan zam artışı teklifi hakkında kitlesel basın açıklaması düzenledi.

İl Temsilcisi Kemal Kazak Ülke nüfusunun 1/4’ne denk gelen, 20 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren ve iki yıllık geleceğini şekillendirecek olan,toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayalkırıklığına doğru gittiğini söyledi.

Kazak, “Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 olmuştu. 4 kişilik ailenin zorunlu harcama tutarı 1032 lira artar iken, memur maaşlarına bir yıl için sadece 441 lira zam yapılmıştı. TÜİK’in açıklamasına göre, son bir yıl içinde yalnız kiraya gelen zam 100, ailenin aylık gıda harcamasına gelen ortalama zam 197 liradır. Bir yıl içerisinde yine Doğalgaza yüzde 18.6 ve Elektriğe yüzden 34.8 zam yapılmıştır. Kısacası mutfak yangın yerine dönmüş, memur ve emeklinin bütçesi tarumar olmuştur…   Görülüyor ki; hem resmi rakamlar, hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü göstermektedir.  

Bununla birlikte, hükumetin 2020 yılı enflasyon hedefi yüzde 9.8,2021 yılı için ise yüzde 6’dır. Ama memura ve emekliye reva görülen zam, 2020 yılı için yüzde 8.2, 2021 yılı için ise; yüzde 6.1’dir.

Hâlbuki yaz mevsimi olmasına rağmen, şu anda yıllık enflasyonyüzde 16.65’tir. Çarşının ve pazarın reel durumu daha da vahimdir. Son bir yıl içerisinde sadece kira ve gıdayagelen zam 297 liradır.Rakamlar gösteriyor ki; hükumetin enflasyon hedefi şimdiden sapmış ve ters yüz olmuştur.

Hal böyle iken; hükumet tarafından bize teklif edilen yüzde 4zamla birlikte, ortalama memur maaşı altı ay için 160 lira en düşük memur maaşına ise 120 lira artacaktır. Enflasyon hedefinin altında bir zam oranı teklifi ile hükumet, kamu çalışanlarını, emekli memurları ve ailelerini resmen sefalete sürüklemektedir.Bilinmelidir ki; Türkiye Kamu-Sen olarak; oynanan orta oyuna figüran olmayacağız. Kamu çalışanlarının sesi ve güvendiği liman olmaya devam edeceğiz.

İlk günden beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Ama ne yetkili konfederasyon, ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor.

Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlarada bayram ikramiyesi verilmesi ve liyakati yerle bir eden, mülakatın kaldırılması gibi bütçeye sınırlı yük getirecek konular bile,ne yazık ki masadan kaçırılıyor.

Yetkili konfederasyon, bu konularla ilgili müzakereden neden imtina etmektedir? Süreç henüz sonlanmamış ve bir şansımız daha var iken; bu konular ile ilgili adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyoruz.

Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu konuları 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündeminetaşıyarak memurların yaralarını saralım. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız var.

Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor ve bu teklifi yok sayıyoruz.  Kamu işvereni tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz.  “Eylem kültürümüz var” diyenleri de, bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz.  Haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye, 420 bin üyemizle desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz