Muhasebecilere seminer

Defter Beyan Sistemi, İzaha Davet ve Diğer Güncel Konularla "ilgili Seminer Gaziantep Ticaret Odası Konferans salonunda yapıldı.

Muhasebecilere seminer
Telgraf Haber Merkezi
11 Ocak 2018 / 08:58

Seminere Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay ,Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu,Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Kaya,çok sayıda muhasebeci ve yeminli mali müşavir katıldı

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay açılış konuşmasında teknonojik gelişmeler karşısında muhasebe meslek mensubunun bir adım önde olması gerektiğini ifade etti.

Özbay konuşmasında şu cümlelere yer verdi:“Günümüzde mesleğimizi yaparken dünyadaki ve ülkemizdeki değişimlerden ayrı düşünmek çok zordur. Teknolojik gelişmeleri takip edip değişim ve gelişime ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Bu defter beyan sistemi de, elektronik uygulamalar da göstermektedir ki; bizlerinde bir adım önde olmak zorunluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz.

Günümüzde sadece muhasebe kayıtlarını girmekle, defterlerin yazılmasıyla, düzenlenmesiyle beyannamelerin hazırlanmasını muhasebe olarak tanımlamak biraz geride kalmak olacak.

Bunun yanında 1994 yılında yürürlüğe giren -ki o zaman elektronik ortamda beyan name vermeye başladık- ilk olarak o günden bugüne yaklaşık 23 yıl zaman geçmiş. Bu süreçte hayatımıza giren elektronik fatura, en son elektronik defter beyan sistemi gibi, yine 1918 den sonra uygulamaya isteğe bağlı olarak giren serbest meslek makbuzu, gider pusulası, müstahsil makbuzu gibi uygulamalar gündemimizde. Bunları bizim meslek mensubu olarak takip edip uygulamak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

Oda olarak meslekteki yığılmayı önlemek adına değişik iş alanları açılması zorunluluğunun farkındayız. Bağımsız denetim, iç denetim, iç kontrol sistemi gibi uzlaştırıcılık, bilirkişilik ve buna benzer uygulamaları konusunda meslek mensuplarının önünün açılması anlamına geliyor.

Bunların çeşitlendirilmesi meslek odalarının başta gelen görevleri olarak görüyoruz.Güncel konumuz olan izaha davet sitemi bildiğiniz üzere 1917 yılının Eylül ayında uygulamaya girdi. Burada yapılmaya çalışılan mükellefin çok zor duruma düşmeden hepimizin bildiği üzere 5 yıllık zaman aşımı süresinde herhangi bir inceleme geçirdiğinizde zaman aşımının son yıllarına denk gelmiş se 1 e 10 ödüyorsunuz. Şimdi ne olacak , yüzde 20 ziyaı cezası verdiğiniz zaman kabul edilmedi diyelim; beyannamede idarenin istediği doğrultuda düzeltme yapacağız, verginin aslı artı yüzde 20 ziyaı cezası gecikme zammı hariç ödenecek.

Bu işten hem mükellef hem de idare memnun olacak. Daha önceleri idare kendi inisiyatifi olarak bir ön inceleme yapıyordu. Birebir çağırıp düzeltme yaptırıyordu zaman zaman. Bu şekilde bu durum da yasal statüye oturmuş oldu.”

Konuşmaların ardından sunumunu Gelir İdaressi Daire Başkanı Faruk Gözübüyük, Grup Başkanları Abdullah Karaboyacı ve Mesut Uçak'ın Yaptıgı " Defter Beyan Sistemi, İzaha Davet ve diğer güncel konularla "ilgili seminere geçildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz