Muhtarlıkta kadın hareketliliği

Gaziantep’te 30 Mart yerel seçimlerle birlikte yapılacak olan muhtarlık seçimleri için kadın aday bolluğu yaşanıyor. Genelde ‘Mahallemize kadın eli değecek’ sloganını seçen kadın adaylar, seçim çalışmalarına başladı.

Muhtarlıkta kadın hareketliliği
Okan Çelik
8 Kasım 2018 / 22:46

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le birlikte yerel yönetimlerde ve muhtarlıklarda adeta kadın harekatı başladı. Özellikle muhtarlık seçimleri için çok sayıda kadın aday ortaya çıkmaya başladı. Mahallelerinde seçim çalışmalarına erken start veren kadın adayların büyük çoğu ‘Mahallenize kadın eli değecek’ sloganını seçti.

Birçok mahallede kadın aday çıkması beklenirken, bazı mahallelerde 2-3 kadın adayın çıkacağı belirtiliyor. Sarıgüllük Mahallesi’nde Pembe Boyraz ve Hacer Fırat, Deniz Mahallesi’nde Aynur Çelik, Nurdağı’nda Medine Yıldız aday olarak sahaya ilk inen isimlerin başında geliyor. Önümüzdeki günlerde çok sayıda kadın adayın daha ortaya çıkarak adaylığını açıklaması bekleniyor.

‘Daha fazla kadın muhtar görmemiz gerektiğine inanıyorum’ diye yola çıkan Aynur Çelik, kadınların hak ettiği sayıda temsil edilmesi gerektiğini dile getirdi. Kadınların her işi yapabildiğine dikkat çeken Çelik, “Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız da bir kadın. Bazı mahallelerimizde kadın muhtarlarımız var. İşlerini nasıl yapabileceklerini gösterdiler. Muhtar kadın sayısını artırırsak, mahallelerimizde çok daha farklı hizmetler geleceğine inanıyorum. Ben de bu inançla yola çıktım ve inşallah seçilirsem farkımı göstereceğim. Tüm kadınlarımıza da çağrım, cesur olun ve siyaset, muhtarlık bir yerlerden mücadeleye katılın” diye konuştu.

‘Dünyayı güzelleştiren bir kadındır. Mahallemizi güzelleştiren de biz kadınlar olacağız” sloganı ile yola çıkan Hacer Fırat ise‘Mahallemizde büyük değişim için adayım. Daha güzel mahalleler için artık biz kadınlar göreve gelmeliyiz. Ben veterinerim ve mahallem için muhtar olmaya karar verdim. İnşallah seçilirsem herkes farkı görecek” diye konuştu. Nurdağı’nda bu dönem de muhtarlık yapan ve başarılı çalışmaları ile takdir toplayan Medine Yıldız’ın da yeniden aday olacağı belirtildi.

Gaziantep’in ilk kadın muhtarı 2009 yılında seçilmişti. Hatice Hortoğlu, Güneykent Mahallesi’nde aday olarak seçime girmiş ve rakibinin 4 katı oy almıştı. Başarılı bir muhtarlık dönemi geçiren Hortoğlu, Gaziantep’te kadınların muhtar olmasının da önünü açan isim olarak dikkat çekmişti. Hortoğlu, başarılı çalışmaları sonrasında 2014 seçimlerinde yine aday olmuş ve büyük farkla muhtar seçilmeyi başarmıştı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz